Рейтинг обласних органів державної влади щодо виконання Закону "Про доступ до публічної інформації" склав Центр політичних студій та аналітики за підсумками моніторингу, який проводився з серпня по жовтень поточного року. Про це під час прес-конференції "Обмеження доступу до інформації - початок згортання свободи слова в Україні" повідомив директор Центру Віктор Таран.
"Моніторинг передбачав одночасне направлення одинакових інформаційних запитів в обласні державні адміністрації, які стосувалися проведення тендерних закупівель, розформування місцевого бюджету, ремонт доріг. Ми визначали рейтинг органів місцевої влади, виходячи з того, як вони реагували на наші запити", - зазначив В.Таран.
Він додав, що оцінювання здійснювалося за п'ятьма критеріями: надання відповіді як такої, вчасності її надання, предметності, повноти, а також зручності у спілкуванні з чиновниками. Таким чином, орган влади міг набрати щонайбільше 5 балів.
Згідно з результатами дослідження жоден місцевий орган державної влади не отримав найвищого балу. Зокрема, "найпрозорішими" виявилися Полтавська і Сумська області, які отримали отримали по 3,3 бали. Наступними в рейтингу стали Івано-Франківська, Вінницька, Дніпропетровська і Херсонська області, що набрали приблизно по 3 бали. Найгіршими у забезпеченні доступу до публічної інформації виявилися Чернігівщина, Одещина, Тернопільщина та Закарпаття, які набрали менше 2 балів.
За словами В.Тарана, найкращим обласним органам влади наприкінці року будуть вручені статуетки "Прозорість року", яка буде виконана у вигляді кришталевого будинку. Натомість найгірших "відзначать" статуеткою "Таємна бюрократія", зробленої у вигляді трьох мавп, які нічого не бачать, не чують і нікому нічого не кажуть. Окремі відзнаки отримають найкращий сайт органу влади, а також найкраща та найгірша відповіді на інформаційний запит.
Моніторинг проводився за підтримки громадської кампанії "Новий громадянин", яка об'єднує понад 50 громадських організацій та тисячі активістів по всій Україні.