Глава польського уряду Дональд Туск розкритикував прем'єра Угорщини Віктора Орбана за його заяву про необхідність автономії для угорців, які переважно живуть на Закарпатті в Україні.
Дональд Туск пояснив, що у той час, коли тривають спроби розвалити Українську державу, подібні висловлювання викликають занепокоєння. "Я вважаю висловлювання прем'єра Орбана невдалим, мені прикро про це говорити", - сказав пан Туск.
Польський прем'єр звернув увагу, що жодним чином, навіть за благих намірів, не можна підтримувати дії сепаратистів, які керуються Росією. Адже їх метою є, очевидно, розвал Української держави.
Дональд Туск підкреслив, що відверто про це скаже угорському колезі під час саміту з питань безпеки (GLOBSEC), який відбудеться у четвер у Братиславі.
"Країни, які межують з Україною, мають бути солідарними і, безумовно, зацікавленими у суверенітеті і територіальній цілісності Української держави. Якщо хто-небудь вважає, що розпад України може принести якусь безпосередню користь західним сусідам України, той робить драматичну помилку і демонструє повне незнання історії", - наголосив він.
Водночас, він заявив, що розуміє піклування пана Орбана про долю закордонних угорців, - повідомляє BBC Ukrainian.
Нагадаємо, що 10 травня, виступаючи з промовою в парламенті після складення присяги глави уряду Угорщини, Віктор Орбан заявив про необхідність автономії та подвійного громадянства для угорців, які живуть у сусідніх країнах, зокрема, в Україні.
В угорському уряді кажуть - нинішня заява не містить нічого нового у відносинах України та Угорщини.
Однак Міністерство закордонних справ України заявило, що стурбоване такими заявами, що пролунали у розпал найбільшої кризи в Україні за весь час її незалежності.
"Висловлювання глави угорського уряду про автономію і подвійне громадянство для угорців, що суперечить чинному законодавству України, сприймаються нами зі стурбованістю і не сприяють деескалації та стабілізації ситуації в нашій державі", - заявив речник МЗС Євген Перебийніс.
У 2012 року ідея створення автономного округу обговорювалася на засіданні Змішаної угорсько-української міжурядової комісії з питань забезпечення прав національних меншин. Однак тоді Україна її заблокувала.
За словами угорського посла Мігая Баєра, ця ініціатива виходила від однієї з двох угорських партій, розташованих на Закарпатті. Водночас посол підкреслив, що заяви про можливе приєднання майбутньої автономії до території Угорщини не мають підстав.
"Ми підписали Гельсінкський акт, за яким зобов'язалися поважати кордони в Європі. Угорщина була першою країною, яка 6 грудня 1991 року підписала з Україною двосторонній базовий договір, де зазначається, що у нас немає жодних територіальних претензій до незалежної України. Тому мова про угорський сепаратизм недоречна", - казав у 2012-му пан Баєр.
За даними перепису 2001 року, в Україні проживали 156 тисяч угорців, значна частина - на Закарпатті. У Берегівському районі Закарпатської області угорці складають більшість населення, а в місті Берегово угорська мова з 2012 року стала регіональною. Крім того, чимало українських угорців мають паспорти Угорщини: їх почав видавав той самий Віктор Орбан за часів свого попереднього прем'єрства.
Мукачево.net