До 950-річчя районного центру відновлюють старі пам’ятки та встановлюють нові
На площі Героїв у місті Берегові розташований триповерховий будинок, так званий "палац Конта", побудований за проектом архітектора Томаша Мігая. На розі будівлі встановлено у 1989 році погруддя угорського письменника Дюли Ійєша, дар місту від пивзаводу "Кобаньої".
А ось про історію іншого досить цікавого монументу, що розташований трохи вище знають далеко не всі. Це фігура оголеного чоловіка з мечем у правій руці. Місцеві називають його "Охоронцем міста". І, як з’ясувалося, раніше він тримав також у правій руці щит. Це підтверджують архівні фотографії. До 950-річчя Берегова було вирішено відновити пам’ятник захиснику міста.
Ініціатором відновлення став місцевий пенсіонер Андрій Кромак. Він розповів, що пам’ятає як ще у дитинстві запитував у батька про значення цієї фігури. Однак ніхто з дорослих гне міг точно розповісти про призначення людини з мечем. Знали лише, що він охороняє місто від біди.
"На довоєнних фотографіях з колекції директора музею Берегівщини Івана Шепи якось побачив, що фігура мала також і щит, а на ньому зображений символ нашого міста - лев, - каже Андрій Кромак. - У 1945 році, коли Берегово стало радянським, цей щит чомусь не сподобався новій владі, і його зняли. Кажуть, що подібна фігура стояла також в Мукачеві, але її також не пощадили. А в мене виникла ідея повернути "Охоронцю міста" важливий атрибут".
Ідею підхопили також місцеві підприємці, міський голова Золтан Бабяк та народний депутат Іштван Гайдош. Були зібрані необхідні кошти, а молодий скульптор Шандор Сіладі виготовив потрібну деталь такою, як вона була зображена на старих фотографіях.
Напередодні відзначення 950-річчя Дня заснування міста, "Захиснику Берегова" повернули автентичний щит з гербом. Для цього потрібно було задіяти розсувну вишку.
Варто зазначити, що символіка фігури відома з античних часів і використовується у практично у всіх країнах світу. Щит символізує захист, а меч - владу, але є також захисною зброєю. Загалом подібні зображення мали захищати матеріальне майно та володіння.
Очевидно, що фігуру захисника замовив колишній власник будинку - місцевий магнат Конт, власник цегельних заводів. А саму будівлю було зведено за проектом Томаша Мігая у 1930-х роках.
Персона самого архітектора також цікава. Він народився у 1897 році у Берегові (Берегсасі). Навчався в політехнічному університеті Будапешту, де в 1921 році отримав диплом архітектора і займався будівництвом доріг. Згодом став проектувати мости та етажні будинки, працював у Кошице та Будапешті. Окрім цього Томаш Мігай відомий як угорський письменник, написав кілька романів, у яких згадує і Берегово. У 1948 році емігрував до Австралії, де став професором архітектурного факультету Мельбурнського університету. Помер у Мельбурні в 1967 році. А у Берегові про знаменитого земляка нагадує пам'ятна табличка на будинку, де він народився (на вулиці Сечені).
А також будівлі, які він спроектував. Цілком можливо, що фігура "Охоронця міста" також належить авторству Томаша Мігая.
Також цілком можливо, що в ній він зашифрував своє Alter ego - адже фігура охоронця нагадує Архангела Михаїла, охоронця дверей до раю, якого часто зображують саме з мечем та щитом. Михаїл - угорською Мігай, тобто прізвище архітектора.