Чітка позиція дала можливість людям довірити свої голоси Єдиному Центру навіть у Берегові
Насамперед слід сказати, що у Берегові, як і загалом по області, на дільницях під час виборів був небувалий наплив виборців. На окремі з них удень просто важко було потрапити. Особливо це відчувалося на дільниці № 7 (приміщення школи мистецтв) та на дільниці № 12 (ромська школа). На решті справи також були не найкращими – багато людей просто розчаровано поверталися додому, побачивши вже призабуті черги.
Серед основних проблем – надто мала площа приміщень для голосування, які не могли вмістити в себе всіх членів комісій, спостерігачів, численних виборців та всіляких зівак. Друга – мала кількість кабінок для голосування, їх було всього дві-три, навіть на великих, за кількістю виборців, дільницях. Заплутала багатьох і різнокольорова гамма бюлетенів. Додався ще й білий папірець – місцевого референдуму щодо зміни назви міста на Берегсас. Чомусь надруковані українською мовою бюлетені розібрали вже до обіду, залишилися лише угорськомовні. Деякі і второпати не могли, що це таке (особливо люди похилого віку). У зв’язку з цим, як і очікувалося, досить значна кількість незаповнених бюлетенів, а вони вважаються недійсними…
Однак більшість виборців, незважаючи на всілякі перепони, свій вибір таки зробили. І недаремно. Адже за результатами впевнену перемогу здобули партійці з Єдиного Центру. Як у місті, так і загалом по Берегівському району. Закарпатські угорські партії, які вважали, що вони за будь-яких умов є лідерами перегонів, нині нарешті побачили реальну картину. Виборці, мабуть, вперше голосували не за національною приналежністю, а за реальні зміни у своєму житті.
Щодо дотримання законодавства, то ці вибори можна вважати майже ідеальними. У суботу в місті всі агітаційні матеріали зняли зі стендів. Мабуть, найважче це було зробити кандидату на посаду міського голови Іштвану Гайдошу та депутатам від партії демократичних угорців України – ДСУУ, бо агітації у них було найбільше. Друга «козирна» карта Гайдоша – перейменування Берегова на Берегсас. Однак і ця ідея, вочевидь, виявилася не дуже вдалою. По-перше, виборець до кінця не зрозумів логіки цього, а по-друге, багато хто злякався, що потрібно буде змінювати паспорти, і навіть заповіти, дарчі або страхові сертифікати. Тому цей піар-хід не спрацював на переважну більшість виборців. Тим паче Гайдош знову поставив лише на «свій» електорат. А на цьому полі грати досить нелегко і незручно. Адже противага відчутна – з боку іншої угорської партії КМКС (її кандидатом був Гейза Орос). На минулих виборах міського голови відрив між Оросом і Гайдошем склав усього 170 голосів.
Нині основним конкурентом стала жінка. Ольга Бізіля, яку багато хто вважав аутсайдером, тепер заявила про себе і свою команду досить потужно: у результаті друге місце у перегонах за крісло «мера» та найбільша фракція у міській раді. На час, коли верстався номер, тривав перерахунок голосів на «проблемних» дільницях, можливі навіть судові позови, однак і без цього зрозуміло, що команда Єдиного Центру здобула абсолютну перемогу в Берегові.
– Ольго Василівно, ваші опоненти, вочевидь, ніяк не очікували такого результату. В чому секрет впевненої перемоги?
– Звісно, ідеальних людей немає. Однак навіть глянувши на прізвища та фото кандидатів з інших партійних осередків, можна було зробити певні власні висновки. Не кажучи вже про «Партію регіонів» та ДСУУ, але навіть колишні соратники по «помаранчевих» подіях обзавелися такими одіозними персонами, які дивляться на людей лише через темні вікна власних «мерседесів» та «лексусів».
Іштван Гайдош сподівався, що позиції його партії міцні, як і раніше. Лише в останні тижні перед виборами розпочали звертати увагу на насущні проблеми, так би мовити «дрібні» питання, з якими мешканці Берегова роками зверталися до міської ради та голови. До цього призвела активна виборча кампанія берегівської команди Єдиного Центру і сам факт мого висування на посаду міського голови. За 2 передвиборні тижні мер зробив те, що не спромігся втілити в життя за 4 роки. Почали асфальтувати доріжки, розчищати території від бруду. Але так і не завершили, не встигли…
- Вибори завершились, однак насущні проблеми залишилися. З чого почнете свою роботу, які питання плануєте вирішувати у першу чергу?
– Нині у Єдиного Центру буде сформована найбільша фракція у міській раді. Звісно, це приємно, і це не наша особиста перемога – перемога тих виборців, які нас підтримали. Та й загалом усіх берегівчан, бо ми ніколи не поділяли їх на «лівих» і «правих», за національною ознакою чи партійною приналежністю. Особисто я вважаю, що такий поділ є злочинним, навіть якщо він тонко завуальований.
Насамперед ми плануємо реально взятися за мікрорайони, привести їх до порядку, аби людям жилося комфортно, зручно, затишно. Адже центр – це, звісно, обличчя міста, але ми не можемо не думати і про його душу – там, де мешкають люди. Майже половина берегівчан живе у багатоповерхівках. На меті – максимально сприяти створенню ОСББ з боку міської ради та виділенню коштів на термінові ремонти з міського бюджету. У нашій команді – справжні професіонали, які у своїх районах розпочали добру справу, власними зусиллями показали приклад, гідний наслідування.
– Однак, мабуть, виборці віддали свої голоси депутатам від Єдиного Центру не лише через обіцянки змін, вагомим чинником стали і цілком конкретні справи, що вдалося вирішити?
– Слід зауважити, що за останні чотири роки наша фракція (всього п’ять депутатів), навіть перебуваючи у меншості, змогла провести і вирішити багато позитивних питань. І в першу чергу вони стосувалися простих мешканців. Це і заміна та ремонт дахів у школах, облаштування периферійних вуличок, тротуарів. Адже майже всі з нас ходять щодня пішки – крутих «мерседесів» у нас немає.
Мені дуже прикро, якщо досі хтось в Україні робить собі «піар» на розбіжностях, і особливо за національною ознакою. А у нас на Закарпатті таке взагалі сприймається дуже негативно, адже майже всі сім’ї є багатонаціональними. Перебуваючи на посаді першого заступника голови Берегова, я ніколи не поділяла людей, у мене не було наближених і тих, кого я не помічаю через якісь власні образи. Кожний міг зайти до мене у кабінет, розповісти і повідати про свої проблеми, а я, у свою чергу, ніколи не «забувала» про них. Усі для мене рівні – і українці, і росіяни, і угорці, і роми.
До речі, навіть ромське населення міста, яке завжди використовували на виборах кандидати від влади, підтримали нашу команду. Ще дуже шкода було тих угорців, яких використали для політичної боротьби. Вони були відірваними від реалій, жили ніби у чужій країні. Але нарешті більшість із них зрозуміла, що не слід купуватися на ефемерні обіцянки, не слід шукати ворогів серед своїх сусідів і родичів. Проголосували за Єдиний Центр, тому що серед кандидатів побачили простих людей, не товстосумів, активних, розумних чоловіків та жінок.
– Єдиний Центр показав позитивні результати по всьому Закарпаттю, однак саме у Берегові завоювати симпатії виборців було, мабуть, найважче. Які результати перегонів, скільки депутатів-однопартійців пройшло у міську раду?
– У міській раді фракція Єдиного Центру матиме мінімум 12 депутатів. Ще двоє – досі під знаком питання. А першочергові плани нашої команди – це ті зміни у місті, які ми оприлюднили у своїх програмах. Насамперед, ми припинимо завозити сміття з усього району на звалище у Берегові. Це питання, які підніматимемо одразу на першій сесії, заручившись підтримкою нового депутатського корпусу.
– Із ким плануєте товаришувати, разом вирішувати болючі питання, міські проблеми?
– Серед наших соратників сподіваємося побачити угорську партію КМКС, депутатів від «Фронту змін». Насправді плануємо співпрацювати з усіма політичними силами, які потрапили до міської ради, не будемо шукати ворогів, тим паче, коли мова йде про глобальні питання для розвитку міста. Насамперед ми більше не дозволимо, аби земельні питання розглядалися особами, які поділяли ділянки лише для власних потреб і для особистих інтересів. Площі для будівництва житла отримають насамперед учителі, пільговики, які роками не можуть отримати цього законного права.
– Багатьох цікавила доля міського референдуму – чи вдалося Берегово перейменувати на Берегсас? Чому взагалі виникло таке питання?
– Щодо референдуму про зміну назви міста – то він практично провалився. Участь в опитуванні взяло всього 50 % виборців Берегова, причому майже 1000 бюлетенів виявилося незаповненими, тобто недійсними. Голоси розподілилися практично порівну. Зрозуміло, що Іштван Гайдош пішов на цей крок, аби привернути до себе угорців, однак цей «козир», вочевидь, спрацював лише проти нього…
– Вибори закінчилися, є час для відпочинку?
– Насправді ми не святкуємо перемогу, не замовляємо ресторанні вечірки, практично не відпочиваємо. Розуміємо, що попереду дуже важка, копітка і відповідальна робота. Для нас головне – захищати інтереси всіх берегівчан, і вони, сподіваюся, незабаром відчують, що недаремно довірилися нашій команді, віддали свої голоси. Хочу також від усього серця подякувати кожному, хто у вихідний день, незважаючи на черги і різні незручності, прийшов на виборчі дільниці і віддав свій голос за майбутнє рідного міста, району, області. А ми, у свою чергу, намагатимемося не розчарувати жодного, зробити все те, що запланували, що задекларували у своїй програмі – партійній та окремо кожного кандидата. І повірте, там не було порожніх слів.