10 серпня 2011 року в ВУЗах України, і Закарпаття зокрема, відбулося засідання приймальних комісій, які затвердили списки осіб, що вступили на місця, фінансовані за кошти державного бюджету. Нагадаємо, що рекомендації до зарахування приймальні комісії надавали в 3 етапи.
1 серпня були рекомендовані до зарахування перші абітурієнти з рейтингового списку (абітурієнти, які мали право на поза конкурсний прийом згідно квоти, абітурієнти, які вступили за цільовим направленням, згідно квоти, абітурієнти з найвищими прохідними балами, абітурієнти – громадяни інших країн, які вступають на підставі міжнародних договорів за направленням Міністерства освіти і науки України. Правила прийому передбачали квоти для поза конкурсного прийому, та за цільовим направленням не більше 25%. Крім того, для осіб, що вступають за цільовим направленням повинен відбутися конкурс, не менш, ніж 2 особи на 3 місця. У випадку, коли відповідний конкурс не був забезпечений, приймальні комісії зменшували квоту для абітурієнтів, які вступають за цільовим направленням. Абітурієнти, рекомендовані приймальними комісіями, мали 5 днів для того, щоб подати оригінали документів на відповідні напрями напрямки підготовки. У випадку, якщо абітурієнт, рекомендований до зарахування, не подав оригінали документів до приймальної комісії – він втрачав право навчатися за кошти державного бюджету на відповідному напрямку.
6 серпня, на наступному своєму засідання приймальні комісії коригували списки рекомендованих до зарахування, виключивши з них абітурієнтів, які були рекомендовані, але не здали оригіналів документів. На місця, що звільнилися були рекомендовані абітурієнти, наступні за рейтинговим списком. Засідання приймальних в УжНУ, ЗакДУ і МДУ комісій відбулося вчасно, і списки рекомендованих до зарахування були оприлюднені на дошках оголошень ВУЗів до 12.00 суботи, 6 серпня, як і передбачено правилами прийому.
Особливістю даного етапу було те, що період подачі документів для абітурієнтів другої хвилі припав на вихідні, 6 та 7 серпня.
Приймальні комісії, відповідно, коригували свій графік роботи і приймали документи як в суботу, 06 серпня, так і в неділю, 07 серпня.
8 серпня приймальні, у відповідності до правил прийому комісії провели засідання приймальних комісій, які ще раз коригували списки абітурієнтів. Рекомендовані до зарахування абітурієнти мали до 17.00 09 серпня подати оригінали документів у приймальні комісії. У випадку, якщо, станом на 10 серпня рекомендовані до зарахування не виконали умов зарахування на вільні місця будуть зараховані абітурієнти, що не були рекомендовані, але подали оригінали документів у відповідності до рейтингового списку.
Підсумкові засідання приймальних комісій усіх трьох вузів відбулися 10 серпня, у відповідності до правил прийому. На засіданнях в УжНУ та ЗакДУ розглядали питання щодо не заповнення кількості обсягів державного замовлення. Так в УжНУ за напрямком фізика недобір абітурієнтів склав 16 осіб, за напрямком філологія, на денній формі навчання: французька — 2 особи, угорська — 5 осіб, «сестринська справа» – 1 особа. На заочній формі даного напрямку недобір був лише на спеціальності «угорська філологія» – 3 особи. За напрямком «математика» — заяви 4 осіб з заочної форми навчання перевели на денну.
Прийнято рішення провести засідання комісії о 16.30, на якому остаточно затвердити списки осіб які навчатимуться за кошти бюджету. На відповідному засіданні прийнято рішення про перерозподіл місць державного замовлення за напрямком «філологія» на спеціальність «англійська філологія» – 4, «німецька філологія» – 3 на денній формі навчання, «російська філологія» – 1, «англійська філологія» – 1, «німецька філологія» – 1 – на заочній формі навчання. Щодо спеціальності «Фізика», 7 абітурієнті звернулося до МОН з листом, щодо дозволу розглянути їхні заяви і здати оригінали документів приймальній комісії УжНУ. Від решти 8 місць УЖНУ вимушений був відмовитися.
В ЗакДУ місця державного замовлення не заповнені за напрямком «Інформатика та обчислювальна техніка». Відповідно за даним напрямком втрачено 5 місць, що фінансуються за кошти державного бюджету.
На жаль, процедура зарахування до закарпатських ВНЗ не обійшлася без серйозних порушень. Так у списках осіб, зарахованих на навчання за кошти державного бюджету, які оприлюднили УжНУ і ЗакДУ виявлено, що прізвища 2 абітурієнтів зустрічається в списках як одного, так і іншого ВУЗу. Прізвище одного абітурієнта зустрічалося на спеціальностях «українська філологія» в УжНУ, та «правознавство» в ЗакДУ, другого – на спеціальності «угорська філологія» в УжНУ, та «філологія» в ЗакДУ. Представники «Опори» звернулися до приймальних комісій відповідних ВНЗ щодо наявності оригіналів документів даних абітурієнтів, оскільки, згідно п. 14.1 правил прийому «Особи, які беруть участь у конкурсному відборі, впродовж кількості днів, визначеної пунктами 15.1, 15.2 розділу XV цих правил, після прийняття рішення про рекомендування до зарахування зобов’язані виконати вимоги для зарахування на місця державного замовлення: подати оригінали документа про освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень та додатка до нього, медичної довідки та сертифікатів Українського центру оцінювання якості освіти до приймальної комісії». Тобто, приймальна комісія без наявних оригіналів документів не може зарахувати абітурієнта. В ході перевірки, було виявлено, що оригінали документів обох абітурієнтів зберігалися в УжНУ. Це означає, що приймальна комісія ЗакДУ не мала права зараховувати даних осіб, а на їх місце мали бути зараховані абітурієнти, що подали оригінали документів, і є наступними у рейтинговому списку, чиї права, зрештою, і були порушені.
Ще одним системним недоліком кампанії зарахування є ситуація з так званою квотою МОН для іноземців, що вступають за направленням міністерства на місця державного замовлення. Станом на 10 серпня інформації щодо осіб направлених МОН відсутня. Вони не проходили співбесіду у вищому учбовому закладі, таким чином порушено пункт 5.9 Правил прийому, в якому йде мова про те, що зарахування вступників здійснюється на основі базової та повної загальної середньої освіти на денну форму навчання: за державним замовленням не пізніше 10 серпня. З ситуації випливає конфлікт двох документів що суперечать один одному, автором яких є один суб'єкт — МОН. Також, таким чином порушений принцип рівності доступу абітурієнтів до вищої освіти.
Нагадуємо, що на території області діє гаряча лінія, за якою абітурієнти можуть звертатись у випадках порушень їхніх прав під час вступу до ВНЗ: +38 050 100 24 69 та +38 063 287 34 34
Юридичну консультацію щодо вступу можна отримати за телефоном (044) 225 32 81
Додатково :
Спостереження за вст. упною кампанією 2011 року здійснюється громадянською мережею «ОПОРА» за підтримки Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні та Міжнародному фонду "Відродження".
Громадянська мережа ОПОРА — це неурядова, позапартійна і фінансово незалежна всеукраїнська мережа громадських активістів.