Ніж у середньому по Україні
Відсотків на 15-20% менше хворіють малі закарпатці на захворювання дихальних шляхів, найменше гострих захворювань у гірських районах, зокрема у Воловецькому та Тячівському, натомість хронічних там, навпаки, більше. Як пояснив на зустрічі із журналістами у четвер, 4 вересня, обласний дитячий пульмонолог Володимир Білак, пояснюється це цілим комплексом причин. Одна з них у тому, що в горах чистіше, краще повітря і більше природного, натурального харчування. Також у гірських районах діти, оскільки живуть більш далеко один від одного і рідше ходять до дитсадків, в місця масових зібрань, рідше, ніж їхні ровесники у містах і низинних районах, взаємно інфікуються. Однак хронічні захворювання рідше формуються у дітей в низинних районах, бо є більша можливість показати дитину кваліфікованим лікарям, частіше її оздоровлювати.
Неспецифічні захворювання органів дихання дітям Закарпаття допомагають подолати в обласній лікарні на базі Солотвинського солерудника (з 7 років) і малятам (з 2 до 6 років) у спеціалізованому санаторії «Малятко» в Оноківцях під Ужгородом.
За словами головного лікаря санаторію Галини Мороз, найкращий лікувальний ефект забезпечують, здавалося б, дуже прості речі: правильний режим дня, відповідно до віку підібране харчування, фізітерапевтичні процедури, прогулянки на свіжому повітрі і кваліфікована робота персоналу, який прискіпливо відбирався роками і має неабиякий досвід.
Протягом року у «Малятку» по 40 днів оздоровлюються дошкільнята, а влітку — діти з 6 до 11 років. За це літо в санаторії побувало 400 дітей з усіх районів області у 4 зміни, тривалістю по 21 день. Завершилось оздоровче літо у День незалежності України веселим фестивалем «Країна дитинства». Як там лікували казкотерапією, вітамінами і фіточаями, випробовували і дітей, і їхніх батьків у різних конкурсах і змаганнях, пригощали санаторними стравами, журналістам нагадали фрагментами відеофільму.
Допомагає оздоровлювати дітей, у тому числі й у «Малятку», виконавча дирекція обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. За словами директора Михайла Ількова, цього року вони виділили кошти на оздоровлення близько 7 тисяч дітей, загалом більше 8 млн. грн. і на мільйон більше ніж торік. При цьому близько 300 матерів з дітьми змогли побувати на морських курортах України, 1,5 тисячі дітей — у таборах денного перебування при школах, а після паводку 70 дітей з Тячівського і Рахівського районів оздоровились у санаторії «Карпати».