Основні показання, при яких призначається лампектомія

49

Одним із досить поширених серед жінок захворювань є рак грудей.

Важливою частиною профілактики захворювання є діагностика раку молочної залози. Її регулярне проходження, особливо якщо мова йде про жінок після 40 років, допомагає виявити недугу на ранніх стадіях розвитку і позбутися її за допомогою хірургічної процедури лампектомії.

Така операція, яку ще називають секторальною резекцією, вважається органозбережною, щадною альтернативою мастектомії. Лампектомія є одним з основних напрямків діяльності OKSAL.med — Центру жіночого здоров'я в Києві.

Що таке лампектомія

Секторальна резекція — це хірургічна процедура видалення злоякісної пухлини на грудях і частини тканин навколо неї. Така операція може проводитися, коли пухлина має невеликі розміри, і місце, в якому вона виникла, дозволяє при видаленні уражених тканин зберегти основну структуру молочної залози, її естетичний вигляд. На відміну від мастектомії, при якій видаляються вся грудна залоза та, найчастіше, лімфатичні вузли, при лампектомії:

  • видаляються лише пузлина з здоровою тканиною відстанню 0,5-1 см навколо;
  • потрібно менше часу на реабілітацію;
  • пацієнтка зазнає меншого стресу;
  • збереження симетрії і відсутність деформації молочної залози.

Лікарі рекомендують проводити таку операцію лише у певних випадках, вона має свої специфічні показання.

Показання до лампектомія

Цю хірургічну процедуру можна проводити лише на ранніх стадіях раку молочної залози у випадках, коли пухлина:

  • у діаметрі не перевищує 2 см;
  • розташована у доступних для видалення місцях;
  • не має метастазів до інших органів.

Також лампектомія може призначатися для видалення кількох невеликих пухлин, що знаходяться в одному секторі грудей та інших доброякісних утворень, що можуть призвести до ускладнень. При метастазах у лімфовузли лампектомія може стати однією з частин комплексного лікування, що включає також видалення лімфовузлів та проведення променевої чи хімічної терапії.

Переваги лампектомії

Порівнюючи лампектомію з мастектомією, до списку переваг першої над другою можна включити такі фактори:

  • збереження зовнішнього вигляду грудей (симетрії та відсутність деформації);
  • меншу інвазивність та, відповідно, нижчий рівень ризиків виникнення ускладнень, швидшу реабілітацію після операції;
  • високу ефективність у поєднанні з наступною променевою чи хімічною терапією.

До того ж після лампектомії найчастіше пацієнтки відчувають менше дискомфорту і болю, ніж ті, хто переніс мастектомію. Не можна скидати з рахунків і психологічний комфорт жінок після лампектомії, оскільки для їх самооцінки велике значення має збереження молочної залози.

Як проходить операція лампектомія

Проведення органозбережної операції умовно можна поділити на наступні етапи:

  • підготовка пацієнтки (передопераційна консультація анестезіолога та хірурга, додаткові передопераційні обстеження).;
  • анестезія (зазвичай внутрішньовенний загальний наркоз);
  • розріз уздовж природних ліній шкірного покриву поруч із пухлиною чи над нею, видалення новоутворення разом із невеликою частиною здорових тканин, що оточують його;
  • накладання на розрізи швів з матеріалів, що розсмоктуються.

Завжди одночасно з лампектомією видаляється також лімфатичні вузли, який відправляється на біопсію. У деяких випадках знадобиться встановлення дренажу на кілька днів, що дозволяє не допустити накопичення рідини. Коли всі перелічені вище заходи завершено, пацієнтку переводять до палати. Залежно від стану вона може повернутися додому після повного пробудження від анестезії або залишитися в клініці ще на один день.

Особливості лікування

Для запобігання рецидивам зазвичай пацієнтка проходить курс променевої терапії. Залежно від результатів біопсії та інших факторів, у деяких випадках може проводитись ще й хіміотерапія або антигормональна терапія. Пацієнтці також слід бути готовою до того, що після лампектомії вона може відчувати дискомфорт у ділянці розрізу протягом кількох післяопераційних днів, для полегшення яких зазвичай призначаються знеболювальні препарати.

На правах реклами

Коментарі

Читайте також