
Напередодні дня Святого Миколая закарпатці вшанували 200-ліття з дня смерті єпископа Андрея Бачинського (1732-1809 рр). 16 грудня в Ужгороді урочисто відкрили площу, названу на його честь. Так віднині називатиметься територія перед Ужгородським греко-католицьким собором та єпископською резиденцією.
У такий спосіб, за словами владики Мілана, який освятив площу, наше місто віддало належну шану цьому визначному греко-католицькому церковному діячеві, публіцистові та просвітителеві. Саме він 1775 року переніс до Ужгорода єпархіальний осідок, зробивши собор кафедральним, організував чудову бібліотеку та семінарію в Ужгородському замку. Незабаром у скверику єпископської резиденції буде встановлено й пам’ятник Андрею Бачинському.
А наступного дня в стінах Ужгородської богословської академії ім. Блаженного Теодора Ромжі відбулася наукова конференція, присвячена пам’яті єпископа Андрея Бачинського. Науковці представили доповіді, які розкривали як саму постать єпископа, його багатогранну і плідну діяльність, висвітлювали історичне тло, сучасне владиці Бачинському, так і показували вплив цієї особистості на сучасність.
Приміщення, в якому проходили засідання, прикрашали плакати випускниці Закарпатського художнього інституту Корнелії Коляджин. На шістьох дизайнерських роботах вона відобразила найважливіші царини, в яких працював єпископ Андрей: «Молитва», «Книга», «Пастир», «Влада», «Єпархія», «Собор».
У перерві конференції владика Мілан дав прес-конференцію для журналістів. Йшлося як про вшанування постаті А. Бачинського, так і про сучасні проблеми Мукачівської греко-католицької єпархії.
Зокрема Його Преосвященство висловив задоволення, що наближається до завершення процес будівництва нової бібліотеки УжНУ, яка й досі займає приміщення єпископської резиденції, відтак Церква зможе невдовзі повернути її після понад 60-ти років відчуження. «Я на власні очі нещодавно бачив, що роботи у новій університетській бібліотеці тривають швидкими темпами, тож сподіваємося, що до нового року їх буде завершено. Правда, ще деякий час займе процес перенесення фондів. Та уже й самі працівники книгозбірні переконалися, що мова йде про якісно нове приміщення, умови праці та зберігання книг. Зручно буде й студентам, адже більшість із них навчаються у корпусах, де споруджується бібліотека, та живуть поруч у гуртожитках. Ми упродовж 20-ти років не робили жодних різких кроків, щоб комусь не заважати, хоча в декого такі наміри були. Однак переконані, що живемо в одному суспільстві, тож хочемо разом будувати майбутнє. Гадаю, чимало людей оцінили наші старання й переконалися, що зміни у фасаді резиденції – на користь нашому місту», – наголосив владика Мілан.
Також єпископ підсумував церковний 2009-ий рік, зазначивши, що вдалося відзначити сумну дату заборони Греко-католицької церкви та 20-річчя її виходу з підпілля. Зокрема, 16 лютого відбувся День пам’яті відібрання Кафедрального собору і резиденції, а наприкінці червня – тридення відзначення заборони Церкви. Тоді ж відбулася й наукова конференція. У травні сталася визначна подія – зустріч в Ужгороді ієрархів східних Церков. Упродовж кількох днів 40 єпископів у різних храмах єпархії спільно молилися й обговорювали значення священства. Відтак на Кальварії греко-католики відслужили св. Літургію, відкрили пам’ятний знак. «Ми хочемо нагадати, якими стражданнями пройшли наша Церква і вірники. Незважаючи на переслідування величезної державної радянської машини, наші священики й віряни з допомогою Господа довели, що дух завжди перемагає», – сказав єпископ Мілан, подякувавши Богу за допомогу у відновленні Церкви та надану можливість спільно і вільно Його прославляти.