У суботу, 5 березня, стартували вибори в парламент Словаччини. Нині вже може говорити про результати – партія прем’єр-міністра Словаччини "Smer–SD" здобула найбільше місць у новообраному парламенті країни.
Голова уряду, соціал-демократ Роберт Фіцо, хоче за будь що залишитись на посаді на третій термін.
Як відомо, за прем‘єрства Фіцо в 2009 році Словаччина увійшла до Єврозони і зуміла зберегти відносну економічну стабільність. Однак опозиція звинувачує нинішній уряд у корупції, а саме в медичній галузі.
Відома також проросійська позиція Фіцо – його поза очі називають “другом Путіна”, адже словацький прем’єр неодноразово закликав до скасування санкцій проти Росії.
Партія Фіцо, за оцінками, отримує в новому парламенті лише 49 місць зі 150. Отже, матиме труднощі у формуванні коаліційного уряду.
Загалом 5-відсотковий бар'єр у Словаччині подолали вісім партій. Серед них і ультраправа неонацистська національна партія (SNS), що матиме приблизно 14 депутатських місць.
У парламент Словаччини потрапила й партія угорської меншини Most–Híd («Міст»).
Нині Роберт Фіцо вже розпочав переговори про створення коаліції та нового уряду. Слід зазначити, що його уряд виступав проти політики Євросоюзу щодо квот на розподіл мігрантів в країнах Європейського союзу.
Фіцо, зокрема, обіцяв, що «не впустить до Словаччини жодного мусульманина». Він вважає, що вихідці з Ближнього Сходу не зможуть інтегруватися в європейське суспільство і нестимуть загрозу національній безпеці Словаччини.
Якщо йому не вдасться створити уряд, то існує можливість створення коаліції правоцентристських і правих політичних сил.
Особливо турбує у цих умовах те, що до парламенту сусідньої з нами країни пройшли відверті неонацисти. Мова йде про партію "Наша Словаччина", яку очолює Маріян Котлеба.
"Партію Котлеби можна без особливого перебільшення назвати нацистською. Колись в близькості до нацизму звинувачували і Роберта Фіцо. Але в його випадку це був скоріше риторичний прийом. Фіцо ніколи не заходив в своїх заявах, а головне – у діях, так далеко. А Котлеба – заходив. Він не приховує своїх симпатій до Словацької держави часів Гітлера і Тісо. Не приховує своєї ненависті до НАТО, яку вважає "терористичною організацією". Ненавидить Євросоюз, який заважає будівництву національної держави словаків. Не приховує ненависті до циганської меншини. Його партія – партія відвертих антисемітів, які ставлять під сумнів сам факт Голокосту. Ну і, звичайно, Котлеба симпатизує Путіну - кому ж ще в цьому світі симпатизувати після загибелі Гітлера і Муссоліні?", – зазначає український оглядач Віталій Портников.
Слід також зазначити, що Словаччина в липні обіймає головування в Євросоюзі.
Mukachevo.net