
Аналітична стаття у французькій консервативній газеті Le Point пропонує новий погляд на майбутнє Віктора Орбана, стверджуючи, що прем’єр-міністр Угорщини переживає зараз одну з найбурхливіших фаз своєї політичної кар’єри. Зокрема стрімко втрачає популярність серед угорських виборців.
Згідно зі статтею, опитування громадської думки, економічні труднощі та виклики внутрішньої та зовнішньої політики сприяють різкому падінню популярності Орбана. Це підтверджують дані нещодавнього соціологічного опитування компанії Medián, які показують, що опозиційна партія "Tisza", очолювана Петером Мадьяром, вперше отримала значну перевагу над орбанівським "Fidesz".
За останні тижні підтримка Fidesz різко впала з 32% до 27%, що є значним падінням. Водночас опозиційна партія зміцнила лідерство, що може стати серйозним викликом чотирнадцятирічному правлінню Орбана. Очевидно, що багато угорських виборців готові змінити свою думку про дії нинішнього уряду.
Так, згідно опитування, партія "Тиса" вже випереджає "Фідес" на 11 процентних пунктів серед виборців, які впевнені у своєму голосі.
Уряд Орбана також відчуває тиск у відносинах з ЄС. Аналітики припускають, що Угорщина може втратити до кінця року до 1 мільярда євро коштів ЄС, якщо не вдасться здійснити ряд реформ, яких вимагає Брюссель. У статті йдеться про те, що ці реформи стосуються прозорості державних закупівель, боротьби з корупцією та дотримання правил щодо конфлікту інтересів. А заморожування коштів ЄС, які наразі становлять близько 16 мільярдів євро, може поставити Угорщину під серйозний фінансовий тиск.
Також на політичний вибір угорських виборців зараз сильно впливають економічні труднощі, з якими вони стикаються у повсякденному житті. Європейська комісія прогнозує, що цього року державний борг Угорщини може досягти 74,3% ВВП через низькі темпи зростання і високий дефіцит бюджету. Ці показники малюють негативну картину стану економіки країни та підривають ефективність уряду Орбана.
Le Point приділяє особливу увагу Петеру Мадьяру, лідеру партії «Тиса», який колись був близьким соратником Віктора Орбана, але тепер став його головним політичним опонентом.
Стратегія Петера Мадьяра відрізняється від попередніх опозиційних підходів: замість того, щоб зосереджуватися на питаннях верховенства права, він привертає увагу до зниження рівня життя та суспільних послуг в Угорщині. У своїй промові в Європейському парламенті, Мадьяр порівняв мінімальну зарплату в Угорщині з мінімальними зарплатами в інших країнах регіону, підкресливши слабкі сторони економічної політики уряду.
Також Петер Мадьяр різко критикує стан системи охорони здоров’я Угорщини, підкреслюючи, що кожен третій угорець віком до 65 років стикається з серйозними труднощами через нестачу 40 000 медсестер у лікарнях. Лікарням часто не вистачає основних матеріалів, таких як дезінфікуючі та чистячі засоби, що підкреслює критичний стан сектора.
Ще одна проблема з якою не може впоратися уряд Орбана - еміграція молодих людей з Угорщини. При чому вона має глибокі наслідки не лише для Угорщини, але й для кількох країн регіону.
У статті зазначається, що у відповідь на ці виклики Віктор Орбан може дедалі все більше відмовлятися від переговорів з Європейським Союзом і натомість шукати союзників зі Сполученими Штатами, зокрема з Дональдом Трампом.
Із наближенням наступних загальних виборів в Угорщині ця політика Орбана очевидно буде набирати обертів. І якщо він не зможе впортатися з викликами, то внутрішній політичний тиск з боку опозиції буде зростати.
А триваюча невизначеність навколо фінансування з боку ЄС лише сприятиме цьому.