
Асоціації місцевих органів місцевого самоврядування Великоберезянянського та Перечинського районів вирішили налагодити співпрацю у ключових напрямках діяльності, поділитися здобутим досвідом та баченням перспектив наступного розвитку. Після попередніх домовленостей наприкінці минулого тижня на Березнянщині відбулася перша робоча нарада-семінар у рамках згаданого співробітництва.
Засідання відкрив голова районної ради Василь Канюк, який вітав гостей з Перечинщини та висловив сподівання щодо ефективності співпраці асоціацій місцевих рад двох районів-сусідів. Відтак він проінформував учасників зібрання про стан розвитку туристично-рекреаційної сфери на Великоберезнянщині та наголосив на ролі місцевих рад у її розширенні та вдосконаленні. Зокрема, доповідач відзначив, що основні зусилля розвитку туризму і рекреації у Великоберезнянському районі зорієнтовані на такі напрямки: сільський зелений, культурно – пізнавальний, екологічний, гірськолижний, пішохідний та велосипедний, а також оздоровчий.
Так, органами місцевого самоврядування підібрано понад 90 земельних ділянок, які можна використати під забудову згаданих закладів, для них розроблені картографічні матеріали розміщення ділянок та прив’язка до місцевості, а також інвестиційні пропозицій щодо їх забудови. Найбільшим здобутком Велиокберезянянщини у сфері туризму є гірськолижний спорт та відпочинок. Сьогодні у робочому стані до послуг відпочиваючих 8 гірськолижних витягів, 12 пунктів прокату гірськолижного спорядження, а також чимала кількість супутньої інфраструктури Навіть безсніжні зими не стають причиною для згортання туризму у краї. Наприклад, відома гірськолижна база «Красія» набула нового статусу, ставши методичним центром зовнішніх зв’язків. Відтепер на мальовничій околиці села Кострино, крім спусків чудовими лижними трасами, проводяться різні методичні заходи: семінари, конференції тощо.
Відтак так з інформацією про розвиток туристично-рекреаційної сфери Перечинщини ознайомив учасників заходу голова райради Анатолій Перцев. Він зауважив, що наш район також вбачає важливим фактором розвитку своєї економіки та соціальної галузі туризм і рекреацію. На Перечинщині вже нині діє чимало привабливих туристичних закладів. Приміром, «Воєводино» та Лумшорські чани, які нині відомі як на Закарпатті, так і далеко за його межами. Є чимало інших об’єктів, котрі уже здобули визнання серед туристів. Великі надії покладаються на розвиток інфраструктури на Полонині Руні. Також готові до випуску туристична карта району та буклет, де будуть вказані усі наші туристичні маршрути, описана історія Перечинщини, відзначені туристичні комплекси, мінеральні джерела тощо.
Однак, районна влада розуміє, що нині туристичний потенціал мальовничого краю використовується далеко не повністю. А тому необхідно активніше залучати у справу інвестиції, для чого потрібно краще презентувати природні, культурно-історичні та мистецькі принади місцевості. У цьому можна б об’єднати зусилля та напрацювання обох районів, адже перспективу можуть мати і спільні маршрути територіями, і проведення яскравих фестивальних подій, і організація інформаційно-пропагандитських заходів.
Анатолій Перцев наголосив, що для Перечинськокого району також актуальним є залучення до сфери рекреації і туризму сільського населення. Водночас, основною організаційною відмінністю сільського туризму є те, що послуги відвідувачам надають представники різних професій (сільськогосподарські робітники, працівники сфери побутового обслуговування, вчителі тощо), які постійно проживають у сільський місцевості. Обслуговуючий персонал інших видів рекреаційного туризму (інструктори, агенти з туризму, покоївки, офіціанти, екскурсоводи тощо) є представниками туристичного сектора господарства і володіють спеціально набутим фахом та кваліфікаційним рівнем. Тому актуально знайти форми підготовки сільських жителів до фахового надання туристичних послуг, адже саме це стримує поширення зеленого туризму у нашому регіоні.
Голова Перечинської районної ради висловив впевненість, що організація співпраці асоціацій місцевих громад двох сусідніх районів дозволить легше і доступніше вирішити проблемні завдання у розвитку туристично-рекреаційної сфери згідно європейських стандартів.
Доповнив знайомство з баченням перспектив розвитку сфери рекреації та туризму на території Тур’янської долини голова асоціації місцевих рад Перечинського району, голова Тур’я-Реметівської сільської ради Михайло Біган. Він зачепив принагідно правові аспекти можливостей добровільних об’єднань органів місцевого самоврядування у цій справі. Виступаючий відзначив також цікавий досвід великоберезянянських сусідів у налагодженні транскордонного співробітництва у галузі, який охоче переймуть перечинці.
Відтак голови місцевих рад нашого та Перечинського районів мали змогу обмінятися своїми міркуваннями та пропозиціями щодо зробленого та бажаного у розвитку туристично-рекреаційної сфери. Це не лише дало можливість намітити конкретніші напрямки наступної співпраці, а й обрати їх форми та методи. Діалог між собою продовжили голови місцевих рад і після закінчення офіційноїЇ частини наради-семінару, підсумував яку Василь Канюк.
Продовжилася робота семінару-наради практичним заняттям на гірськолижному комплексі «Красія», де учасники мали змогу замилуватися красою пейзажів, відчути захват від поїздки на крісельному витягові та приземлено розпитати у тамтешніх підприємців, почім розкіш зимового відпочинку у перлині верховинських гір.
Учасники наради-семінару оглянули рекреаційні заклади у Вишці, лижні підйомники, заглянули у кав’ярні, прокатний пункт.
Поїздка у Вишку супроводжувалася спілкуванням сільських, селищних голів Великоберезнянщини та Перечинщни, які сповна скористалися нагодою почерпнути досвід вирішення завдань, що однаково важливі і нагальні для сусідніх районів. Принагідно визначилося коло обговорення питань для наступної зустрічі. Як заявило більшість учасників заходу, він без перебільшення чудово поєднав корисне з приємним, а, отже, буде результативним.