Перший понтифік зі США: що відомо про Папу Римського Лева XIV

584 1

Папа Лев XIV родом з Чикаго, він привернув увагу своїх колег завдяки своєму спокійному стилю та підтримці соціальній справедливості. Проте із минулим нового Папи пов'язують низку скандалів під час його служіння у Перу.

Ввечері 8 травня 69-річного американця Роберта Френсіса Прево обрали 267-м Папою Римським. Він обрав собі ім'я Лев XIV. Хто він такий і чому раніше не було пап-американців — розповідає Суспільне.

Чому раніше не було пап зі США

Католицький часопис CREDO звертає увагу, що протягом тривалого часу обрання Папи зі США не розглядали — спочатку з практичних, а згодом із політичних причин.

У XIX — на початку XX століття кардинали з американського континенту не могли швидко припливати в Європу на конклави, таким чином і не мали змоги долучатися до неформальних переговорів перед вибором нового понтифіка.

Згодом, після того, як у світі посилився політичний вплив США, вже це почало викликати побоювання: чи зможе Папа-американець зберегти незалежність Святого Престолу, і чи не буде підозр, що рішення Ватикану узгоджуються з інтересами Вашингтона, і пов’язані зі службами США — наприклад, розвідкою.

Щодо Прево — завдяки тривалій службі в Перу його все-таки вважають більш універсальним кандидатом, ніж американським, і не асоціюють цілковито зі США. Італійські медіа називали його "найменшим американським з американців", цитує The Times.

Хто такий Роберт Прево

Роберт Прево народився 14 вересня 1955 року в Чикаго, штат Іллінойс. Має італійське, французьке та іспанське коріння. Нині йому 69 років, для Папи Римського такий вік вважається невеликим. Прево вільно розмовляє іспанською та італійською, має громадянство Перу, де служив сукупно два десятки років.

Він вивчав математику і філософію, а у 22 роки вступив до новіціату (у католицькій церкві це період послуху, тобто випробування для вступників у чернечий орден) Ордену Святого Августина. Ще за 4 роки склав урочисті обітниці.

Кардинал Роберт Прево
Кардинал Роберт Прево

Іще за рік, у віці 27 років, Прево прийняв свячення — відтоді мав право служити як святий отець на літургіях, сповідати, хрестити тощо.

1985 року він вирушив як місіонер у Перу в Південній Америці. Служив канцлером територіальної прелатури Чулуканас. На пару років повертався в Чикаго — у 1987-му захистив дисертацію на тему "Роль місцевого настоятеля в Ордені Святого Августина", а вже наступного року його знову направили в Перу — у місто Трухільйо. Там він очолив проєкт для августинців у вікаріатах Чулуканас, Ікітос та Апурімак.

У Латинській Америці Прево провів уже ціле десятиліття: очолював августинську семінарію в Трухільйо, викладав канонічне право в семінарії, де також був префектом з питань навчання. Ну і мав досвід інших посад, серед яких парафіяльний парох, єпархіальний чиновник, директор формації та судовий вікарій.

У 1999 році Прево повернувся до Чикаго і служив провінційним настоятелем. Через два з половиною роки його обрали головним настоятелем Ордену августинців. На цій посаді він прослужив два терміни (2001-2007 та 2007-2013).

У 2014 році Прево знову повернувся до Перу. У 2015-му його “підвищили” до єпископа і він служив там ще 9 років. У той час в Перу тривала політична криза, відбувалися державні перевороти. Єпископи мали забезпечити інституційну стабільність церкви. Прево в цьому сенсі виявився важливим для неї, бо був поміркованим центристом.

В січні 2023 року Папа Франциск призначив Роберта Прево префектом Дикастерії у справах єпископів та головою Папської комісії для Латинської Америки. А 30 вересня того ж року — проголосив його кардиналом під час консисторії в Римі. Його титулярна церква — Санта-Моніка.

У лютому 2025 року Папа Франциск прийняв Прево до ексклюзивного ордену кардиналів-єпископів. Це був знак довіри від понтифіка.

Переваги та дискусійні деталі щодо нового Папи

Прево близький до бачення Франциска про довкілля, служіння бідним і мігрантам, як і Франциск, готовий їздити світом і бачитися з вірянами в них на батьківщинах. Він навіть говорив, що "єпископ не повинен бути маленьким принцом, який сидить у своєму королівстві".

Також новообраний Папа, як кажуть знайомі з ним, у служінні готовий вислухати. Наприклад, один французький єпископ, який зустрівся з Робертом Прево, коли той очолив Дикастерію, хвалив його за "розсудливі запитання" і "здатність до синтезу".

Ще Прево підтримував ідею Франциска дозволити розлученим і повторно одруженим католикам приймати Святе Причастя.

Водночас новий Папа критично висловлювався про ЛГБТ, "гендерну ідеологію" і "гомосексуальний спосіб життя", а ще був проти статевої освіти в школах Перу.

Також є свідчення про його реакцію на випадки сексуального насильства в церкві. Одного разу в Чикаго (вже повернувшись після 10-річної місії в Перу) він схвалив проживання в монастирі священника, якого звинувачували в сексуальних домаганнях до дітей. Але наближені до Прево кажуть, він не мав стосунку до цього рішення.

У 2022 році, коли Прево був єпископом, двох перуанських священників — Елеутеріо Васкеса Ґонсалеса та Рікардо Єскена Пайву — звинуватили у розбещенні трьох неповнолітніх дівчат. Прево закидали, що він начебто не провів належного розслідування і приховував звинуваченого священника, але єпархія це заперечувала. В церкві заявили, що Прево особисто вислухав імовірних жертв і розпочав початкове канонічне розслідування. Він також закликав дівчат звернутися до цивільних органів влади.

«Мир нехай буде з усіма вами!». Таким вітанням новообраний Папа Лев XIV розпочав своє перше слово, сказане з лоджії базиліки Святого Петра у Ватикані.

Папа Лев XIV подякував співбратам-кардиналам, за те, що обрали його Наступником святого Петра, щоб разом з ними прямувати вперед «як об’єднана Церква, завжди шукаючи мир, справедливість, завжди стараючись трудитися як люди, вірні Ісусові Христові, без страху, щоб звіщати Євангеліє, щоб бути місіонерами». Він нагадав, що є вихідцем із чернечої родини августиніянців і повторив слова святого Августина: «З вами я – християнин, а для вас – єпископ». «Особливі вітання скеровую до Церкви Риму! Ми повинні разом шукати способів бути місіонерською Церквою, Церквою, яка будує мости, діалог, завжди відкритою, як ця площа з розпростертими обіймами. Для всіх, всіх, хто потребує нашої милосердної любові, нашої присутності, нашого діалогу та любові». Святіший Отець також скерував кілька слів іспанською мовою до вірних дієцезії Чіклайо в Перу, де він служив як єпископ перед призначенням до Римської курії.

«Для всіх вас, браття і сестри Риму, Італії, всього світу, ми хочемо бути синодальною Церквою, Церквою, яка прямує вперед, Церквою, яка завжди прагне миру, яка завжди шукає милосердної любові, яка завжди старається бути близькою, особливо до тих, хто страждає», – підсумував Лев XIV, а перед тим, як уділити своє перше благословення, нагадав, що цього дня підноситься особлива благальна молитва до Богородиці в Помпеях, а тому запросив усіх проказати разом молитву «Радуйся, Маріє».

«Отож, я хотів би помолитися разом з вами. Молімося разом за цю нову місію, за всю Церкву, за мир у світі і просімо Марію, нашу Матір, про цю особливу благодать», – запросив Папа.


Коментарі

КЛ
Коцкаста лобда

А ще Сятий Отиць фест спортивний - фурт любить тенніс бавити ай уболіаать за іх,"столичний Минай" клюб Roma, Многим отцям треба брати приклад і бити май шпортивними, а не бебихи удрощувати.

Читайте також