Психотерапевтичні тренінги набувають в Україні все більшу популярність. Однак ті, хто зацікавився можливістю особистого розвитку, часто ризикує опинитися в секті.
Жителька Запоріжжя на ім'я Тетяна розповіла виданню, що почала ходити до психолога за порадою подруги, яка захоплено розповідала про нього.
"Вже потім я зрозуміла, що варто було б бути уважною на самому початку - психолог призначала зустрічі в кафе (свого кабінету в неї не було), не приховувала, що за професією вона інженер, працює на заводі, а вечорами практикує терапію з клієнтами. Вже після першого заняття я, стараннями Олени, зрозуміла, що проблем у мене вище даху і тільки вона допоможе вирішити їх", - розповіла дівчина.
За її словами, вона почала відвідувати індивідуальні, групові і парні заняття, і невдовзі все її життя почало обертатися виключно навколо психолога.
"Олена вважала, що спілкуватися з друзями мені не потрібно, адже, за її словами, спілкування скріплялося тільки плітками і алкоголем, та і друзям було складно зі мною, тому що кожну фразу я починала словами: "А Олена вважає, що...". У підсумку спілкуватися я продовжила тільки з тими, кого вдалося затягти до Олени, але тут почалося найжахливіше: вона розповідала іншим клієнтам про те, про що ми розмовляли на наших сеансах, перекручуючи мої слова до невпізнання, і в підсумку з друзями ми перестали навіть вітатися. Після занять з нею мені було погано, а моя подруга з групи навіть думала про самогубство. Намагалися кинути, але Олена постійно повторювала: "Чим гірше тобі після сеансу, тим кращий ефект", - говорить Тетяна.
Визначеної ціни за сеанс у цього психолога не було. Олена сама визначала, скільки їй буде платити кожен клієнт - 100, 150 або навіть 200 гривень за заняття.
"Причому чим більше ти платиш, тим це престижніше, а багато хто ходять не раз на тиждень, а чи не кожен день, і роблять при цьому Олені дорогі подарунки", - розповіла дівчина.
Як зазначає видання, історія Тетяни - не поодинока і дуже нагадують історії, розказані людьми, що побували в релігійних сектах. Це ставлення до слів лідера як до абсолютної істини, ієрархія підпорядкування, нетерпиме ставлення до будь-якого інакомислення і жорсткий контроль над клієнтами в їх житті поза групи.
У той же час координатори самих тренінгів особистісного росту говорять, що до сект ніякого відношення не мають.
"Секти й тренінги – це різні речі. Тренінг, на відміну від секти, спрямований на досягнення цілей людиною, на поліпшення його комунікаційних здібностей, на розвиток себе. Секти ж несуть відверто деструктивний характер", - говорить керівник одного з тренінгових центрів Дарія Шевченко.
Думка фахівців про подібні випадки однозначна: психолог не повинен втручатися в життя клієнта.
"Робота терапевта в принципі полягає тільки в тому, щоб допомогти людині зрозуміти себе, а ніяк не впливати на нього. Є кілька критеріїв, за якими можна визначити, чи ви потрапили до професіонала. По-перше, після сеансу має бути відчуття позитивного результату роботи. По-друге, я раджу прислухатися до інтуїції: якщо ви відчуваєте, що щось не так, швидше за все, так і є, і краще не ходити до цього фахівця", - вважає київський психолог Валентина Рибченко.