
31 жовтня 2024 року було опубліковано заяву єпископів та кліриків УПЦ МП щодо рішення синоду РПЦ про звільнення митрополита Донецького і Маріупольського Ілларіона та відправлення на спокій. А також за аналогічні дії синоду РПЦ, що відбувалися раніше по відношенню до тимчасово окупованих Росією територій.
Експерти з релігійних питань вважають таку заяву єпископів УПЦ МП прецендентом, так як раніше подібних позицій озвучено не було. Тим паче, що ініціатором такого кроку вважають митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела, який є одним з найавторитетніших у структурі УПЦ та одним з дев'яти постійних членів синоду цієї церкви.
Станом на зараз заяву підписав 31 єпископ зі 111, тобто практично третина. Серед підписантів також митрополит Мукачівський та Ужгородський Феодор, на сторінці якого було опубліковано звернення.
Такий крок, логічно, сприймається як ініціатива знизу, щоб сприяти та тиснути на керівництво церкви до подальших кроків і зайняття чіткої позиції щодо дій РПЦ. Так як ні керівник УПЦ МП митрополит Онуфрій, ні синод досі не спромігся засудити дії РПЦ щодо окупованих територій, а також щодо того духовенства, яке перейшло на бік ворога.
Також є обережні сподівання, що проукраїнське крило УПЦ МП таким кроком показує свою позицію і подає сигнал до можливості вести міжправославний діалог в Україні - саме те, чого вже три роки чекає суспільство.
Як би там не було, але така подію можна вважати "маленькою революцією" та дає сподівання на можливість розвитку та певного початку виходу з тупикової ситуації, яка склалася.

