До нашого сайту звернувся киянин Олександр. Будучи істориком та археологом за фахом, він відвідує наш край не лише з туристичною метою, а й фаховою.
Він повідомив наступне:
– Минулого року я відпочивав у Берегово. Так як я історик, то цікаво стало дізнатися про пам'ятки Берегівщини. І ось після паски, на початку травня, я зі своєю дівчиною навідався до костелу Св. Іоанна. По приїзду побачив, що там проводилися дослідження. Зайшовши всередину, ми побачили купу розкиданих людських кісток... Я був вражений такою зухвалістю... Це виглядало просто дико! Наче костел знову пережив напад поляків у 17 столітті. Все, що я побачив, зафіксував на фото. Вдома знайшов інформацію про те, що якраз у той саме час там проводили розкопки археологи з Ужгорода. Пройшов рік. Ми знову повернулися на те саме місце. А кістки так і лежать... Нікому не потрібні...
До листа автор цих рядків додав фото на підтвердження своїх слів.
Додамо, що за повідомленнями закарпатських ЗМІ, справді, з 1 по 10 вересня 2017 року в руїнах костелу Іоанна Хрестителя, що на околиці Мужієва, проводилася археологічна експедиція Ужгородського національного університету. Схожа проводилася й 5 – 20 травня 2016. Інформацією про цікаві результати розкопок у храмі, зруйнованому в 1657 році під час карального рейду нинішнім Закарпаттям рейтарами польського князя Любомирського (який мстився трансільванському князю Д’єрдю Ракоці ІІ за його похід на Польщу), з журналістами ділився завідувач археологічного музею УжНУ, кандидат історичних наук Володимир Мойжес.
З метою встановлення істини в історії з людськими рештками, які, як зафіксував наш читач, зберігаються явно в супереч етиці – що християнській, що науковій, наша редакція звернулась за коментарем до кандидата історичних наук Володимира Мойжеса.
З його слів, справді, там проводились археологічні розкопки у 2016 році, а також у 2017-му. Та справа в тому, що кістки, які нібито покинули науковці напризволяще, лежали там ще до того, і, як запевнив історик, будуть і сьогодні навколо костелу.
Річ у тім, що там є перекопи ще 60-их років, початку 2000-их і тд. Після дощів кістки можуть з’являтися у будь-якому місці навкруги церкви. Тим паче, місце ніким не охороняється, і хто там копає – невідомо.
Науковець запевнив, що вони проводили роботи згідно чинного законодавства. Ті рештки, які треба було досліджувати знаходяться зараз в УжНУ, інші – закопані по всім правилам там, на місці. Звіт про пророблену роботу здано в Інститут археології.
Ще пан Володимир уточнив, що у розкопках брали участь науковці та студенти з Угорщини, тож розкопки велися, в принципі як і завжди, на вищому рівні, й ніяких порушень не було.
В кінці історик наголосив, що не треба з цього робити сенсацію, адже по всій області навколо або всередині історичних будівель ще багато можна знайти кісток, майже під відкритим небом, і нікому, на жаль, до цього нема діла.