В області звільнили керівників, що відповідають за тепло в Ужгороді та Мукачеві.
У середу, 16 березня, в області сталася знакова подія. Під головуванням першого віце-прем'єр-міністра України Андрія Клюєва відбулася селекторна нарада з питань розрахунків за спожитий газ та погашення заборгованості. У нараді взяли участь керівники областей, органів місцевого самоврядування, енерго- та газопостачальних підприємств, повідомляє прес-центр ОДА.
Як наголосив в.о. голови облдержадміністрації Іван Бушко, станом на 15 березня 2011 року в Закарпатті рівень розрахунків за спожитий газ підприємств теплокомуненерго становить 27%. Лідерами-боржниками в області залишаються підприємства КП «Уж-тепло» – 10,1 млн. грн., ММКП «Мукачів-тепло» – 5,3 млн.грн.
Загалом в Ужгороді динаміка розрахунків покращується. Якщо у січні вони були на рівні 10,2%, у лютому – 28,8%, то вже у березні вони становлять 48%. У бюджетній сфері обласного центру заборгованість відсутня. У Мукачеві сьогодні припиняється постачання тепла. Пов'язано це з тим, що середньодобова температура перевищує +8.
З метою стабілізації стану розрахунків за спожитий газ теплопостачальними підприємствами міськими головами Ужгорода та Мукачева затверджені графіки погашення заборгованості за спожитий газ, якими передбачено погасити у 2011 році 10, 4 млн. грн., та звільнено директора КП «Уж-тепло» Петрину Д.М. і директорів ММКП "Мукачів-тепло" – Бегея Г.В. та Фаркаша В.М. Крім того, передбачено виділення у поточному році коштів з обласного та міських бюджетів на виконання Програми в обсязі 4,5 млн. грн. Також Мукачівською міською радою прийнято рішення щодо ліквідації нерентабельних котелень шляхом їхнього продажу, а вилучені кошти спрямовуватимуться на погашення кредиторської заборгованості за газ та податкового боргу. Виходячи із ситуації, що склалася у галузі, розроблено також. Цільову програму оптимізації теплопостачання населених пунктів області на 2011 рік, яку схвалено розпорядженням голови облдержадміністрації та буде винесено на розгляд і затвердження чергової сесії обласної ради.
Програми програмами, але з цього всього випливає одне запитання: в чому винні Д. Петрина, Г. Бегей та В. Фаркаш? Не аналізуючи ситуації, можна дійти висновку: їх зробили крайніми. По-перше, хіба керівники підприємств винні, що населення активно не сплачує за газ? Ні. По-друге, хіба вони самовільно встановлювали тарифи і чи вони свідомо їх піднімали? Ні. По-третє, чи це ініціатива «Уж-тепло» та «Мукачів-тепло» в тому, що населення перейшло на автономне опалення, а в місті над Латорицею взагалі відмовилися від централізованого опалення? Знову ж таки, ні.
Виникає логічне запитання: а для чого їх звільнили? Скоріш за все, відповідь ховається в останніх політичних іграх, якщо їх можна так назвати, Кабміну та голови Закарпатської ОДА. Нагадаємо читачам «СЗ», що минулого тижня особисто прем'єр-міністр Микола Азаров публічно покритикував губернатора Срібної землі Олександра Ледиду за те, що край дуже слабо розраховується за спожите тепло, мовляв, область є лідером серед боржників. Натомість Олександр Ледида наважився йому відповісти, що цифри ці невірні, якщо навіть область на 100% розрахувалася за газ, це практично не змінило б негативний баланс в розрахунку. Справа в тому, що мешканців в області чи не найменше в країні, а чи не найбільші міста області – давно перевелися на автономне опалення. Таким чином, звинувачення крайової влади – не більші не менше як політичний наклеп. Цілком можливо, що таким чином пана Ледиди просто хотіли «попросити із посади», а питання боргу за тепло – лише легалізований привід.
На це Ледида відповісти відповів, а потім узяв... та й покарав керівників «Уж-тепло» і «Мукачів-тепло». Звісно, не він це зробив, а попросив начебто міських голів. Мовляв, товаришу Азаров, я розібрався, хто тут винен, і дав усім по заслугам. Адже цілком зрозуміло, що ні Д. Петрина, ні Г. Бегей, ні В. Фаркаш не є самостійними особами і діють тільки за вказівкою зверху.
З іншої сторони, цілком можливо, що це публічне покарання може вилізти боком для області. Адже зима завершилася, тепло в оселях закарпатців не надто потрібно. А ось правило «готуй санчата влітку» для закарпатської влади не завжди актуально. Цілком можливо, що у ході вирішення інших проблем про нових керівників та інші підходи просто забудуть. Або ж призначать нових керманичів, як завжди, під початок нового опалювального сезону. І тоді почнеться знову все спочатку: борги за газ, низькі рейтинги, публічні політичні розборки та холодні оселі закарпатців.