Поляки, мешканці прикордонних міст з Україною винайшли новий спосіб заробітку. Вони масово реєструють на себе автомобілі, куплені в Польщі, але належать де-факто українцям.
За даними "Газети Виборчої", лише один мешканець Подкарпатського воєводства зареєстрував на себе - увага! - понад 3,3 тисячі автомобілів. Його рідний брат має на руках ще 1,5 тисячі реєстраційних документів. У обох випадках чоловіки є лише "співвласниками" транспортних засобів, які фактично пересуваються на українських дорогах.
Процес є законним і дозволяє українцям обходити надзвичайно жорсткі правила імпорту автомобілів з Європи. В основному це стосується заборон, спрямованих на захист місцевого ринку від притоку старих автомобілів із Європейського Союзу. У випадку зі старими автомобілями мито може скласти до 2 000 доларів, що часто у багато разів перевищує вартість транспортного засобу.
Тому рішення для населення українських прикордонних міст знайшлося - придбати машину "на паях" з поляком та зареєструвати автомобіль у Польщі. При чому зовсім не обов'язково мати частку у володінні 50 відсотків. Поляки часто заявляють, що вони володіють, наприклад, 1/10 автомобіля.
Відповідно до українських правил такий автомобіль може заїхати на територію України лише в якості транзиту, тобто не більше, ніж на 5 днів. Однак багато хто порушує ці правила. Тому зареєстровані в Польщі автомобілі навіть працюють у службі таксі в Києві. У випадку перевірки з боку поліції справа найчастіше залагоджується за допомоги хабарів.
Звичайно, деякі "українські" автомобілі реєструються їхніми польськими друзями. Проте переважна більшість поляків пропонують свої послуги за гроші. Пошук "товариша", який зареєструє автомобіль для українця, не складний. Пропозиції можна знайти навіть в Інтернеті.
Ціни становлять від 100 до 300 польських злотих. Отже, неважко підрахувати, що людина, яка зареєструвала понад 3300 автомобілів, могла цілком реально заробити на цьому більше 100.000 євро.
Згідно з оцінками прикордонної служби, у Польщі вже зареєстровано понад 60 000 подібних "спільних" транспортних засобів.
Дивіться також: Українські номери чи все-таки "євробляха": Питання з економічної точки зору