Поливаний понеділок: звідки на Закарпаття прийшла традиція поливатись парфумами

33
6

Закарпаття у цьому плані є унікальним регіоном, адже більше ніде в Україні не прийнято замість води використовувати парфуми.

Якою є історія цього Великоднього ритуалу спеціально для Mukachevo.net розповів туризмознавець Федір Шандор.

—Таку звичку на Закарпаття принесли шваби. Здебільшого це була протестантська традиція, адже протестанти відкидували язичницькі позиції щодо поливання водою. Тому з появою швабів, а також італо-французької династії Анжу разом з Карлом-Робертом Анжу, з’явився полив лавандовою водою. Це було приблизно у 14 столітті і таке робили тільки аристократи. І тільки у 19 столітті це перейшло на простих людей.

Поливались спочатку підсолодженою водою, яку робили з цукру і карамелі, або водою, яку виварювали з розмарином, чебрецем, м’ятою тощо. Парфумами почали поливатись уже у чехо-словацьких період, коли у людей з’явились гроші.

Тобто це французько-італійська традиція, яка поширилась на Закарпатті через швабів-протестантів, - розповідає Федір Шандор.

Сьогодні парфумами поливаються в Італії, Франції, Чехії, Австрії, Словаччині, Угорщині, Словенії, Румунії. У тих державах, де є ортодоксальний вплив православних, такої традиції нема. Але цікавий факт, що православні Закарпаття теж поливаються парфумами.

Як поливались цього дня наші предки читайте тут.

Коментарі

І
Іван

Федір - це типічний сучасний український екскурсовод, який може говорити про історію Закарпаття, без того щоб хоч раз згадав про те, що сучасне Закарпаття тисячу років була частиною Угорщини, він докопався аж до династії Анжу та швабів, лем одне не каже що перший це угорський король, а шваби це також мадяризовані німці в угорській королівстві:(

Н
ню

эта традиция не пришла , а тут и зародилась в Венгрии

М
мукачево

Підіть у поливаний понеділок у Чинадієво і варто вам трохи втратити пильність, відро води вам виллють на голову, така традиція і якщо тепла погода, то вам дуже повезло!

Z
Zoltan

dorcsi: a XIX. szazadban nem volt Karpatalja! Ez a videk Eszak-kelet-Magyarorszag volt. Tehat nem idejott a hagyomany, hanem itt szuletett, marmint az akkori Magyarorszagon!

D
dorcsi

ця традиція прийшла на Закарпаття у середині 19-століття з Угорщини. там "рожевою водою" почали поливати у аристократичних колах, а з 1870-х почали виготовляти навіть спеціальні флакони у вигляді букетів з квітами. таким чином поливання парфумами виглядало як несподіванка-сюрприз. )) до чого тут шваби?

П
Поливаймося

бо ми того варті.

Читайте також