Вчора фотокор Мукачево.net став свідком пасторальної, на перший погляд картини. Літня жінка-продавчиня з найближчого кіоску годувала голубів на вулиці Волошина в Ужгороді.
Сцена справді цікава для об’єктиву. Утім, чи настільки однозначна у сенсі доцільності і «краси»?
У більшості світових культур погодувати птахів – це дуже богоугодний вчинок. Про це є казки і притчі. Однак голуби… Дещо особливі птахи. За словами доцента УжНУ, біолога Людвіга Потіша, який вже багато років досліджує саме птахів і є досвідченим орнітологом – підгодовувати голубів, які живуть у місті не варто. Цей вид птаха є синантропним, тобто таким, який супроводжує людину у місцях її життя. Згадалися рядки з інтерв’ю пана Потіша, яке він дав свого часу авторові цих фото:
– Давайте почнемо з того, звідки ці голуби беруться. У мене була дипломантка, яка виконала прекрасну роботу і прийшла до висновку, що формування цих голубиних популяцій у містах йде за рахунок втікачів від голубарів. Тут йдеться про таке явище, як реверсивний рух одомашнених форм. Всі голуби походять від голуба скельного. Його природна популяція в Україні є тільки у Криму. Columba livia forma domestica – ось наукова назва міського голуба. Так ось, ця дипломантка визначила, що цей здичавілий голуб поступово наближається до свого дикого родича. Навіть яйця його стають дрібнішими. При цьому вона аналізувала досвід Прибалтики, Німеччини – країн, у яких ця проблема надміру голубів у містах стоїть дуже гостро.
Стосовно того, чи це «пацюки з крилами»? Вірусологічно, медико-біологічно це небажаний елемент у місті. Ні для якого орнітолога не секрет те, що голуби можуть транспортувати людині 87 видів небезпечних хвороб. Прибалти детально вивчали це питання і помітили, що рівень респіраторних захворювань, арбовірусних інфекцій прямо залежить від кількості голубів.
Висновки з наведених фактів кожен нехай робить для себе власні.