З 1 травня стартує сезон відпусток. Бронювати тури українці почали ще з кінця березня. «На травневі свята продано всі путівки», - запевняють у турагенціях.
Як і очікувалось, найбільшим попитом користуються бюджетні пропозиції. Скуповують масово. Але помітне покращення ситуації на ринку спостерігалось лише з кінця минулого року, коли українці, втомлені «грипозною лихоманкою» і економічним колапсом, кинулись до туристичних «мекк».
За деякими напрямками у І кварталі 2010 року рівень туристичних потоків зріс на 20-24%. До кризи щороку 1,5 млн. українців відпочивали за межами країни. У минулому році – 1-1,1 млн. Цьогоріч ринок активізувався. До кінця року, прогнозують туроператори, за кордоном відпочинуть щонайменше 1,2-1,25 млн. українців.
Мандрують протореними доріжками: Туреччина, Єгипет, Болгарія, Польща, Хорватія, Чорногорія… Хоча на Туреччину і Єгипет попит менший – «приїлися». Вибивається в лідери Середземномор’я: Хорватія, Чорногорія, Греція, Італія, Франція. «Хітові місяці – червень-вересень. Хорватія, Чорногорія, Болгарія незабаром відкриють сезон. Відпочивати там – недорого, приваблює якісний сервіс, - розповідає менеджер з реклами турагенції «Міст-тур» Наталія Коздровицька. – Туристи надають перевагу економ-пропозиціям».
«Купуєте путівку на 14 ночей, оплачуєте лише за 10-12. За 7 ночей платите як за 5, - пояснює заступник директора туристичної компанії «Трайдент» Тетяна Никулишин. – У деяких готелях дітей до 14 або й до 16 років поселяють… безкоштовно. Ціни знижують - тиждень повноцінного відпочинку в Болгарії коштує лише 134 євро з особи. А за 300-400 можете поселитись у чотиризірковому готелі з опцією «все включено». Болгарія і Хорватія – одні з найперспективніших напрямків.
У Крим українці не їдуть, бо в тамтешніх готелях не поспішають знижувати цін». Сервіс кульгає, пляжі брудні.
Турфірми йдуть назустріч – пропонують путівки за зниженими цінами. А «гарячі тури» продають заледве не в мінус – аби «приручити» нових клієнтів і втримати старих.
Звикнувши до низьких цін, туристи не готові платити більше «на вимогу», тому вибирають альтернативні напрямки. Турки можуть спати спокійно: за прогнозами експертів, цьогоріч на турецьких пляжах відпочинуть 600-700 тис. українців, у той час як на хорватській «Рів’єрі» – лише 20 тис. Але, оскільки Туреччина з українськими туроператорами «на ножах» – підвищила суми штрафів за відмову від путівки, ті швидко знайшли їй заміну – Грецію. Греки перебирати не будуть – у них патова ситуація. Потрібні гроші – байдуже, в якій валюті. Якщо раніше чартерним рейсом можна було потрапити лише в Афіни і на Кріт, то сьогодні – у Салоніки, Родос тощо. Проте активної співпраці з греками українські туроператори не розгортають – Греція до болю нагадує Туреччину.
У 2010-му туроператори узялися реабілітовувати Іспанію. «Останні кілька років отримати візу ставало дедалі важче – туристи відмовлялися від пропозицій турфірм. Минулоріч з України не було організовано жодного чартерного рейсу в Іспанію, – каже менеджер туристичної агенції «Мансана» Юлія Акіменко. – Хоча ще років п’ять тому Іспанія входила у трійку лідерів. Популярнішими напрямками були хіба що Болгарія з Туреччиною. Цьогоріч туроператори вирішили також не ризикувати – об’єднали зусилля. З літа курсуватиме чартерний рейс на острів Тенеріфе (Канарські острови) – один раз на тиждень». Співпраця між конкурентами – нова тенденція. Криза навчила домовлятись…
Здешевіли і екзотичні напрямки. Але от халепа – вартість перельотів залишилась тією ж. Тобто дуже дорогою. Квиток на Домінікану в обидва боки коштує… $1,5 тис. Якщо летіти без пересадок, дешевше втрапити на Місяць, ніж на Кубу. З пересадками – теж дорого.
Попри це, українські туристи з великим завзяттям замовляють путівки в екзотичні країни: ОАЕ, Сейшели, Мальдіви, Індію, Маврикій. І не обов’язково відпочивати за $8 тис. Половини цієї суми вистачить і на «доїзд», і на готель, і на сувеніри. Такий варіант «економного» відпочинку вибирають заможні люди, які друге літо поспіль «затягують паски». Сімейний бюджет бідніших не витримає і тисячі доларів...
«Щоб добре відпочити, не обов’язково їхати за межі країни, – каже виконавчий директор «Баварії-тур» Анна Гладій. – Є Закарпаття – Долина нарцисів і термальні джерела, Кам’янець-Подільський… А хочете змінити обстановку, їдьте в Чорногорію, Польщу, Угорщину чи Чехію. Тур «вихідного дня» дорого не коштує, зате є можливість ознайомитись з новою країною».
У Карпати цьогоріч їдуть менше. «Попит на Карпати – Славське, Яремчу порівняно з минулим роком впав у 3-4 рази, – каже менеджер з продажу «Міст-туру» Наталія Чухна. – Можливо, це пов’язано з тим, що люди самі домовляються з власниками баз, бо не хочуть оплачувати послуги посередників»…