Поради закарпатцям, як зняти постсвятковий синдром

13
0

Щоб розвантажити організм, слід пити більше води, налягати на овочі-фрукти й … рухатися

Напевно, за період новорічно-різдвяних свят та, відповідно, понад тиждень суцільних вихідних чимало закарпатців рухалися переважно за маршрутом «диван – холодильник», і мінявся він хіба з нагоди походу в гості – знов-таки з щедрим застіллям. Тож не дивно, що до кінця січня – початку лютого в медзакладах краю з року в рік традиційно  зростає кількість пацієнтів гастроентерологічного профілю. Давайте постараємося упередити проблеми й пом’якшити наслідки харчових надмірностей без усяких пігулок, просто відкоригувавши свій раціон. Як це зробити – ми розпитували в обласного дієтолога Любові Немеш.

Найкращий спосіб прискорити обмін речовин – фізична активність

Любов Василівна відразу застерегла: її поради – не для тих, у кого виникли серйозні симптоми на зразок тривалої нудоти, печії чи болів у ділянці шлунку й живота, бо це потенційні пацієнти гастроентеролога. Таким зволікати з візитом до фахівця не варто – щоб не запустити гастрит, виразкову хворобу, токсичний гепатит чи панкреатит. Але якщо ви просто відчуваєте, що переїли, та й пару-трійку зайвих кілограмів устигли набрати – чому б не допомогти організму впоратися з постсвятковим синдромом? «Перш за все, потрібно позбутися токсинів і зайвих сантиметрів на талії, накопичених внаслідок дегустації численних вишуканих, але вельми важких для нашої травної системи наїдків, алкогольних напоїв. Цьому сприяє простий похід у лазню. Добре б також прискорити обмін речовин, бо чим він інтенсивніший, тим швидше виводиться з організму все шкідливе. А найкращий спосіб досягти цього – підвищити фізичну активність. Ви можете просто ходити (благо, вже пора на роботу, тож чому б не пройтися пішки?),  бігати чи займатися в тренажерному залі – кому що до вподоби. Головне, щоб ви рухалися – це змінює гормональний баланс у потрібному нам напрямі, настрій і самопочуття поліпшуються», – каже Любов Немеш.

Надзвичайно важливим є й питний режим: 2 – 2,5 літри рідини на добу. В ідеалі це мала б бути чиста вода, але мінералка, кефір, натуральні соки й зелений чай без цукру також вітаються. Це неодмінна умова детоксикації організму, та й узагалі його нормального функціонування. Єдине «але»: тим, у кого проблеми з нирками, обов’язково слід порадитися з лікарем стосовно допустимої кількості рідини.

Їжте маленькими порціями, але часто

Щодо раціону, то Любов Василівна не рекомендує після різдвяно-новорічного «свята живота» сідати на котрусь із численних експрес-дієт: «Навіть якщо ви знайдете в собі сили дотримуватися її, ефект не буде тривалим. Організм, зрозумівши, що його посадили на «голодний пайок», просто стане заощаджувати, уповільнивши обмін речовин. Набагато розумніше плавно змінити принципи харчування. Все гостре, жирне і смажене, свинину і баранину з раціону виключаємо, відмовляємося також від алкоголю й напівфабрикатів. Замість стандартних трьох їмо шість разів на день, але невеличкими порціями. Травній системі так набагато легше працювати, до того ж ви вбережетеся від переїдання». Корисними в період адаптації дієтолог вважає продукти, що містять вітаміни групи В. Це горіхи, житній хліб, різноманітні каші, риба. Дуже добре щоденно вживати свіжі овочі та фрукти – не менше півкілограма. Але якщо ви не впевнені, що вони екологічно чисті, краще вимочіть їх 10 – 15 хвилин у холодній воді (для листових салатів та зелені), очистіть від шкірки або відваріть.

Що ще варто їсти в ці дні? «Відомим адсорбентом є рис – зверніть увагу на коричневий. Знижує інтоксикацію морква, як за рахунок баластних речовин, так і завдяки чудовим дезинфікуючим властивостям. Про печінку подбає буряк і страви з нього. Клітковиною, яка теж необхідна, багаті банани, яблука, петрушка, той-таки буряк і картопля, вівсянка», – перераховує Любов Немеш. Взагалі, за її словами, ідеально, якщо ваш раціон у цей час складатиметься головним чином зі свіжих овочів і фруктів, вегетаріанських супів та каш на воді. Побільше слід вживати цитрусових і кислих ягід на зразок журавлини й брусниці. Але якщо дуже вже хочеться скуштувати чогось «неправильного» – не відмовляйте собі в задоволенні, просто їжте в розумних кількостях.

Отже, підводимо підсумки. Подолати постсвятковий синдром допоможе правильне харчування й рясне пиття (ідеться про воду!), здоровий спосіб життя з лазнею, прогулянками на природі й просто високою фізичною активністю. Але щоб із року в рік не наступати на одні й ті ж самі граблі, навчіться нарешті готувати потроху – щоб не доводилося три дні доїдати смачні, проте не корисні різносоли. І подолайте у своїй свідомості стереотип, що святкувати – обов’язково означає добряче випити. Для гарного настрою вистачить трохи вина чи шампанського.

Мирослава Галас, газета "Старий Замок"

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також