Нещодавно міністр МЗС Угорщини Петер Сійярто зробив резонансну заяву про те, що Угорщина остаточно припиняє підтримувати Україну на шляху євроінтеграції, а першим кроком стало ветування скликання засідання Комісії Україна — НАТО, запланованого на грудень.
Причиною для такого рішення став ухвалений в Україні Закон «Про освіту». Натомість наступного дня представники НАТО повідомили, що насправді Альянс навіть не планував проводити у грудні засідання Комісії.
Дивну ситуацію прокоментувала виданню "День" Посол України в Угорщині Любов Непоп. Український дипломат нагадала, що позиція Угорщини після ухвалення Закону України «Про освіту» з самого початку була емоційною і гострою.
Наразі в результаті проведених двосторонніх консультацій вже маємо підписану Декларацію з Польщею про забезпечення національних меншин права навчатися рідною мовою, досягнуто порозуміння з болгарською стороною, ведуться консультації з Румунією. Однак з Угорщиною з цього питання домовитися поки що складно. Хоча за останній час саме з цією метою відбулися кілька зустрічей на високому рівні, в тому числі здійснено візит міністра закордонних справ України Павла Клімкіна до Будапешта та візит міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога в Київ.
Як зазначила Любов Непоп, "зустріч показала шлях до порозуміння. Саме тому для нас стало незрозумілим повернення до попередньої риторики та лінії поведінки з боку Угорщини після візиту...", - . За її словами "складно зрозуміти прагнення блокувати європейську інтеграцію України, яка відповідає інтересам українських громадян також і угорської національності".
— Заяву про блокування засідання Комісії Україна — НАТО, де наші союзники мають можливість із перших вуст почути про розвиток безпекової ситуації в контексті триваючої російської агресії на сході України та окупації Криму, загалом складно пояснити. Наші угорськомовні співвітчизники так само захищають Україну й протистоять агресору, тож неможливо зрозуміти, чим такий крок може сприяти захисту їхніх інтересів, та й загалом їхньому захисту, збереженню їхніх життів.
Під час візиту З.Балога було досягнуто конкретних домовленостей щодо подальшої взаємодії з тим, щоб імплементація закону максимально врахувала особливості і потреби угорської громади України. На виконання досягнутих домовленостей українська сторона передала угорській проект протоколу зустрічі, відповідь на який ми очікуємо.
Навіть за умови збереження різниці в наших поглядах зняттю будь-яких спекуляцій сприятиме оприлюднення рекомендацій Венеціанської Комісії — найбільш авторитетного органу, думка якого має розставити всі крапки над «і».
Саме тому ми вважаємо контрпродуктивним і невмотивованим продовження негативної риторики та подальше нагнітання напруги довкола закону й закликаємо угорських колег перейти до конструктивного діалогу, розраховуючи на підтримку такого підходу і з боку наших європейських та євроатлантичних партнерів, - зазначила Любов Непоп.