Працівники культури Міжгірщини підбили підсумки

15
0

Відбулася розширена підсумкова нарада працівників культури району. Про роботу закладів культури і мистецтва Міжгірщини в 2011 році та завдання галузі на поточний прозвітував начальник відділу культури і туризму РДА Олександр Шемет.

 

Зокрема, Олександр Михайлович відзначив, що на сьогоднішній день культурне обслуговування населення краю здійснюють центральна районна бібліотека, районна дитяча бібліотека ім. В.С. Гренджі-Донського, районний будинок культури, Міжгірська дитяча музична школа, 26 бібліотечних та 23 клубні установи в сільській місцевості. Загалом на їх утримання в минулому році було затверджено 6215,2 тис. грн., з яких використано 5816, 8 тис. грн., тобто 94 проц.
 
Впродовж року відділом культури приділялася значна увага зміцненню матеріально-технічної бази закладів галузі. Для бібліотек Міжгірської ЦБС придбано літератури на суму 97,0 тис. грн., оргтехніки — на 99,9 тис. грн., музичних інструментів — на 96,6 тис. грн., сценічних костюмів — на 96,2 тис. грн., обладнання з відео-спостереження — на 38,9 тис. грн. тощо. Капітально відремонтовано бібліотеку-філію в с. Лозянське, впорядковано приміщення у ДРБ ім. В. С. Гренджі-Донського, де тимчасово перенесено центральну районну бібліотеку.
 
Капітального та поточних ремонтів потребують районний будинок культури, сільські клуби Синевира, В.Студеного, В.Бистрого, бібліотеки-філії сіл В.Студений, Колочава-Мерешор, Вучкове, Подобовець, Лісковець та деякі інші.
 
За станом на 1 січня поточного року закладами культури і мистецтва надано платних послуг на 118,3 тис. грн. при річному плані 101,1 тис. грн. (117 проц.). Перевиконання добилися РБК, ДМШ, сільські клуби Прислопа, Торуна, Син. Поляни. Недовиконали планових наміток установи в Ізках, Новоселиці, В. Студеному, Тюшці, Річці, Синевирі, Лопушному. Жодної копійки шляхом надання платних послуг не заробили у селах Стригальні та Колочава-Мерешор.
 
Потім Олександр Михайлович аналізував діяльність за галузями відділу культури. Зокрема, в бібліотечних закладах району працює 21 клуб за інтересами, в т. ч. один — для юнацтва, та 15 об’єднань для дітей. Фонди бібліотек нараховують 220020 тис. примірників (у т.ч. для дітей — 61643 тис. примірників). У минулому році надійшло книг на суму 132978 тис. грн. Вперше за останні десять років відділом культури РДА за рахунок бюджетних коштів закуплено літератури на 97,0 тис. грн., шляхом встановлення відеоспостереження покладено під охорону об’єкт ДРБ ім. В.С.Гренджі-Донського.
 
Для користувачів бібліотек ЦБС передплачено 105 назв періодичних видань на загальну суму 50,9 тис. грн., для сільських філій — 13 назв, у т.ч. — 6 для дітей.
 
Працівниками бібліотек впродовж року проводилася значна робота з популяризації нових видань, комплекс заходів з відзначення знаменних і пам’ятних дат. Для послуг наших користувачів у ЦРБ діє Інтернет-мережа.
 
Діяльність клубних закладів спрямована на збереження культури та розвиток аматорського мистецтва. На сьогоднішній день на базі клубних закладів діє 151 формування (із них 29 дитячих). 105 — колективи художньої самодіяльності (27 дитячих), 35 — любительські об’єднання та клуби за інтересами (для дітей — 2), 11 — дискотек.
 
Заслуговують на відзначення фольклорний колектив та танцювальна група РБК, камерний хор, вокалісти-учні та троїсті музики ДМШ, солістка Оксана Синишина та ряд інших. Не втрачає популярності і визнання у свого глядача вокальний народний квартет “Лілея” (кер. Світлана Башук), що діє при РБК.
 
Традиційно щороку в районі проводяться огляди-конкурси народної творчості, виставки творів народних умільців та народного декоративно-прикладного мистецтва. В минулому році на належному рівні пройшли такі огляди в Ізках, Річці, Новоселиці, Торуні. У районному творчому звіті, присвяченому 20-річчю незалежності України, взяли участь понад 27 художніх колективів та більше 150 окремих виконавців.
 
Впродовж року працівниками відділу культури РДА проводяться різні масові заходи до всіх державних свят, визначних подій нашого краю. При РБК працює салон-магазин “Умілець”, яким у минулому році проведено товарів майстрів народної творчості на 6909 грн., внаслідок чого зароблено 1079 грн. Тут мають можливість реалізувати свої вироби (вишивка, різьба з дерева, художні картини) незахищені верстви населення.
 
Естетичне виховання молоді в районі забезпечують Міжгірська дитяча музична школа та філії у Ізках і Синевирі. 240 учнів навчаються на фортепіанному, струнно-смичковому, народному та вокально-теоретичному відділах. Слід відзначити, що протягом останніх двох років викладачі за фахом в індивідуальних планах школярів поряд з програмовими вимогами включили твори закарпатських композиторів, обробки українських і закарпатських пісень, верховинські коломийки.
 
З числа викладачів створено камерний хор, жіночий вокальний ансамбль, вокальний чоловічий квартет, фортепіанні ансамблі, дует баяністів, троїсті музики, фольклорний ансамбль, оркестр народних інструментів. Учні є учасниками хору молодших та старших класів, оркестру народних інструментів, ансамблів — скрипалів, фортепіанних та вокальних. Діють також дуети — вокальні, баяністів, скрипалів та вокальний ансамбль “Струмочок”. Приємно, що 6 наших учнів брали участь в обласних оглядах-конкурсах індивідуальних виконавців та музично-теоретичних олімпіадах, окремі з них мали призові місця. Учасниками всіх шкільних та районних концертів є учні народно-духового відділу (клас викладача Сергія Зубанича).
 
Щодо охорони культурної спадщини, то на території району збережено 32 дерев’яні культові споруди, з яких 27 — національного та 1 — місцевого значення. До шедеврів української сакральної архітектури належить церква Різдва Пресвятої Богородиці в с. Пилипець. Більшість з них діючі, але, на жаль, 40 проц. споруд знаходяться в аварійному стані. Першочергової реставрації потребують храми в Буківці, Розтоці, Репинному, Майдані, Колочава-Горбі, Негрівці. З метою вирішення даної проблеми розроблено комплексну програму збереження і використання пам’яток культурної спадщини Міжгірського району на 2006-2015 роки.
 
На даний час у районі налічується 20 обелісків та пам’ятних знаків, пам’ятники В. С. Гренджі-Дон-ському, І. Ольбрахту, Т.Г. Шевченку, воїнам-афганцям, погруддя О. Духновичу та 11 стародавніх єврейських кладовищ.
 
Серед пріоритетних завдань на 2012 рік Олександр Шемет виділив реконструкцію з добудовою районного будинку культури та центральної районної бібліотеки, зміцнення матеріально-технічної бази закладів культури і мистецтва, проведення капітальних та поточних ремонтів у більшості установ культури району (в межах виділених коштів), переведення приміщень, де розміщені бібліотеки-філії, на баланс відділу культури РДА з метою зміцнення матеріально-технічної бази.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також