17 квітня християни східного обряду відзначають свято Входу Господнього в Єрусалим, яке ще називають Вербною неділею.
Вхід Господній в Єрусалим належить до числа дванадцяти найбільших свят, проте фіксованої дати святкування не має. Дата свята залежить від дати Великодня і святкується за тиждень до Воскресіння Христа.
Історія свята
Згідно з Біблією, коли Ісус Христос в'їхав до міста Єрусалим, щоб своїм стражданням врятувати людство, городяни вітали його, тримаючи в руках оливкові та пальмові гілки. Городяни обсипали шлях рятівника квітами та розкладали біля його ніг одяг. З того часу християни всього світу святкують Вхід Господній до Єрусалиму.
Жителі тропічних країн цього дня прикрашають свої будинки гілками пальм та олив. В Україні замість пальмових гілок використовують гілочки верби, а саме свято називають Вербною неділею.
Верба розквітає раніше за інші дерева, символізує розквіт природи після довгого зимового сну і зародження нового життя.
Традиції, звичаї
Освячують вербові гілки у храмах в суботу ввечері та в неділю. Освячену вербу вдома зберігають весь рік, адже ці гілочки вважаються сильним оберегом для житла та його мешканців. Гілочки верби не можна зрізати біля цвинтаря, а також на деревах, на яких є дупла та гнізда.
На Вербну неділю послаблюється піст і дозволяються їсти рибні страви та випити вина. В цілому, на святковому столі повинні бути присутніми страви тільки з рослинних компонентів.
На Вербну неділю прийнято поплескувати гілочками верби примовляючи: «Не я б'ю, а верба б'є!», "Як вербочка росте, так і ти рости!". Вважається, що цей обряд захищає душу людини від злих духів, позбавляє пристріту, приваблює здоров'я, добробут і силу. Купання хворих дітей у воді з пухнастими кульками освяченої верби дарує малюкам якнайшвидше одужання та красу.
Незаміжні дівчата за допомогою вербних гілочок чарують своїх коханих. Для цього вони пов'язують між собою кілька лозин верби червоною стрічкою або ниткою, загадують нареченого і кладуть вербу за ікони. Викидати пов'язані гілки не можна, щоб не зламати життя молодій парі.
За старих часів вважалося, що якщо на Вербів день хороша і ясна погода, то влітку буде багатий урожай фруктів. Якщо ви хочете, щоб в будинку панував достаток і благополуччя - посадіть або пересадіть будь-яку кімнатну рослину.
Прикмети Вербної неділі
Який вітер дме у свято – такий буде влітку.
Якщо погода тепла та ясна, буде добрий урожай фруктів.
Якщо в тісто для випічки додати бруньку верби, всі, хто її спробує, стануть здоровішими.
Якщо у цей день посадити рослину, вона привабить у дім багатство.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!