Президент Словаччини Зузана Чапутова - про Росію, угорську меншину та Зеленського

9
0

Президент Словаччини Зузана Чапутова привезла в Україну простий і зрозумілий меседж: мовляв, ми — сусіди, а практично не помічаємо один одного.

Товарообіг між країнами становить усього $1,4 млрд, хоча режим вільної торгівлі з Євросоюзом дозволяє вести значно масштабніший експортно-імпортний бізнес. Крім того, Словаччина готова долучитися до групи підтримки України в ЄС, яка поки складається із країн Балтії.

Чапутова прийшла до влади у червні 2019 року. У березні вона впевнено виграла президентські вибори із 58% голосів, обійшовши Мароша Шевчовича, віцепрезидента Єврокомісії та колишнього представника Комуністичної партії Чехословаччини.

Юристка за освітою, колишня активістка Greenpeace й ексзаступниця мера міста Пезінок, збудувала свою виборчу кампанію на заклику до змін, подолання нерівності в доходах і захисту навколишнього середовища. Політологи характеризують її погляди як соціал-ліберальні.

Журнал НВ домовився про інтерв'ю у Зузанни Чупатової, на яке вона приїхала сюди після двогодинної зустрічі з Володимиром Зеленським, головою української держави.

Далі читайте частину інтерв'ю, в якому йдеться про ставлення до Росії, до угорської громади та враження від зустрічі із Володимиром Зеленським.

— У Словаччині частина населення позитивно ставиться до Росії. Іноді це ставлення буває дуже некритичним. Проте мені все-таки здається, що з Росією треба підтримувати конструктивний діалог, підтримувати економічну співпрацю, але не на шкоду нашим цінностям. Ми також не маємо права забувати про те, якими мають бути сусідські відносини в Європі XXI століття.

— Словаччина, як і Україна, має досить велику угорську громаду. В Україні постійно виникають питання про мовну політику стосовно угорської меншини, про подвійне громадянство угорців Закарпаття. Словаччина має якусь окрему політику щодо угорської громади?

— Угорська громада у Словаччині — наша найбільша національна меншина. Відносини з угорцями спокійні, конструктивні. У словацькому уряді має портфелі партія, що представляє наших угорських співгромадян, яка після виборів стала частиною керівної коаліції. Подивимося, скільки голосів ця партія здобуде на парламентських виборах, які пройдуть у лютому 2020 року.

— Хочу запитати про ваше враження від Зеленського. Він не професійний політик, а комедійний актор, що став головою української держави. Ви почули від нього те, що хотіли почути?

— Ми говорили про ситуацію в наших двосторонніх відносинах, про ситуацію в Європі. Я сприймаю Зеленського як конструктивного лідера, який має великі амбіції та вже дещо встиг зробити для своєї країни. Обмін політв'язнями — дуже важлива річ...

Само собою, ми з президентом Володимиром Зеленським говорили про складну ситуацію у відносинах між Україною і Росією. Я наголошувала, що Словацька Республіка поважає територіальну цілісність і суверенітет України, а також виконання норм міжнародного права. У цьому контексті я говорила також, що Словаччина підтримує санкції щодо Російської Федерації. Ми вважаємо їх легітимним інструментом.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також