Новину про зібрання русинів, які минулого тижня начебто провели кілька зібрань і зажадали від Порошенка автономії, активно підхопили у мережі ряд «невипадкових» ЗМІ.
На сторінках видань тиражується інформація про те, що русини Закарпаття вимагають від Порошенка негайного визнання референдуму 1992-го року про автономію краю, наголошуючи, що Закарпаття заслуговує автономного статусу не менше, ніж Крим.
Крім того, у новинах цитують лідера русинського руху Івана Палінкаша зі словами «Ми вважаємо, що якщо Закарпаттю нададуть автономію, нічого тут страшного не буде. Ми хочемо розвиватися». Наводяться слова й інших учасників зібрання, які закликають «боротись за право визнання свого народу та збереження русинської ідентичності».
Водночас, у більшості ЗМІ не вказано першоджерело цієї інформації, і тільки Лента.ру пише про маловідоме місцеве видання zakarpatye.com.ua. І справді, на його сторінках знаходимо повний текст цього фейку в такому ж вигляді, як його тиражують на просторах російського інтернету.
Mukachevo.net зв’язався з людьми, які фігурують у публікаціях, аби з’ясувати усі деталі цих з’їздів. Виявилося, що зібрання русинської громади минулого тижня дійсно було, але ні про яку автономію вони не заявляли, а говорили виключно про культуру.
– Я не був на зібранні і не можу знати, що там було, – наголосив Іван Палінкаш у коментарі Mukachevo.net. Судячи з усього, його слова ймовірно запозичили з розслідування журналістів 24 каналу про русинський сепаратизм Закарпаття.
Водночас, редактор програми "Русинська родина" на телеканалі "Тиса-1" Віра Кобулей, яку теж цитують «невипадкові» ЗМІ, переважно російські, підтвердила, що цього тижня була на зібранні русинських організацій в Мукачеві. Це був круглий стіл на тему відродження духовності русинів, але жодних закликів про автономію там не лунало.
– Я шокована, не розумію, кому вигідно поширювати таку брехню. На круглому столі збирались науковці, навпаки, йшла мова про те, що ми молимось за Україну і мир в ній. А я взагалі не виступала, – розповідає пані Віра.
Інші учасники, що були на круглому столі переконують – жодних заяв не звучало, а все це виглядає як підстава чистої води.
Ще одним доказом провокації є компільоване відео, яке додається до фейку з відповідною нарізкою.
Зауважимо, що в поширенні фейку серед українських видань помічені ті, які регулярно публікують провокації про сепаратизм на Закарпатті. Мова йде про видання Коментарі, Страна UA та інші. Останній приклад – інформація про утворення угорської автономії Закарпаття