Олег Гаваші зустрівся з керівниками національних товариств
Обговорювали присутні в малому залі облдержадміністрації 5 грудня питання про стан і перспективи реалізації в області державної політики у сфері міжнаціональних відносин.
На зібранні, крім голови облдержадміністрації Олега Гаваші, були присутні також керівники ряду структурних підрозділів: начальники управлінь – освіти і науки Юрій Герцог, культури Юрій Глеба, інформації та зв’язків із громадськістю Віктор Дрогальчук, начальник відділу у справах національностей Юдіта Євчак та інші.
До речі, в краї проживають представники понад 100 національностей. Вони об’єднані в 58 національно-культурних товариствах зі статусом обласних, у тому числі 13 – угорської спільноти, 17 – ромської, по 4 – румунської та словацької, 3 – російської, по 2 – німецької та єврейської, 9 – русинської і по одному – польської, вірменської, білоруської та грецької. А ще працюють понад півтисячі районних, міських, селищних і навіть сільських осередків, – повідомила Юдіта Євчак.
Таке національне різнобарв’я осередків може викликати задоволення, але і насторожує. Нерідко лідери однієї спільноти працюють окремішно від іншої, навіть конкурують, але далеко не там, де потрібно б.
Втім, представники влади констатували, що впродовж останніх років вирішено ряд проблем, які декларувались у протоколах змішаних міжурядових комісій та порушувалися представниками національних спільнот. Зокрема, в Ужгороді відкрито ЗОШ № 21 І-ІІІ ступенів зі словацькою та українською мовами навчання і поглибленим вивченням іноземних мов, угорськомовну гімназію. У Солотвині, що на Тячівщині, засновано ліцей для румунів; на базі УжНУ відкрито кафедри історії Угорщини та євроінтеграції; в краї запрацювали нові школи з угорською мовою навчання...
У делікатний сфері міжнаціональних взаємин більше стало відкритості, налагоджено чітку систему співпраці влади та представників нацменшин у вирішенні проблем соціального захисту, забезпеченні прав і свобод, розгляду скарг, звернень тощо.
Систематичні зустрічі керівництва облдержадміністрації, обласної ради з лідерами громадських організацій національних меншин, – відмічали учасники зустрічі, – стали ефективною формою діалогу, дієвим інструментом практичної допомоги.
Не стала винятком і ця зустріч. Виступають Вілмош Пап (товариство музичної культури циган Закарпаття “Лаутарі”), Аладар Пап (культурне товариство циган “Ром Сом”), Євген Жупан (спілка громадських організацій “Народна Рада Русинов Закарпаття”), Йосип Гайніш (культурно-освітня організація “Матіца Словенска”), Наум Рєпкін (єврейське культурно-освітнє товариство), Юрій Опріш (соціально-культурне товариство румун Закарпаття ім. Кошбука), інші.
Порушуються питання освіти, створення ромського театру та окремої редакції мовлення на обласному телебаченні, приміщень для діючих осередків, організації нових культурно-освітніх центрів.
Вирішення деяких проблем не потребує значних зусиль та коштів. Голова облдержадміністрації тут же дає конкретні доручення певним службам, інші питання вимагають і вивчення, і грошей – вони беруться “на олівець”, щоб згодом конкретизувати і накреслити практичні шляхи їх втілення.
Віктор Лісний,
прес-служба ОДА