На координаційній нараді керівників правоохоронних органів області, що відбулась в обласній прокуратурі, йшлося про стан попередження розкриття і розслідування злочинів, пов”язаних з ухиленням від сплати податків та незаконним відшкодуванням податку на додану вартість.
З доповіддю виступив заступник прокурора області Віталій Мухін, який назвав одним із основних негативних чинників, що сприяють кризовому стану фінансово-економічної системи держави - злочини у сфері господарської діяльності. На жаль, в економіці ще діє величезна сфера латентної злочинності - зазначив прокурор. За цих умов розробити ефективні механізми, як і здійснювати її, надзвичайно не просто, але можливо.
Найперше, необхідно зосередити зусилля всіх правоохоронних органів на впровадженні ефективних організаційно-правових заходів, які б сприяли максимальному виведенню протиправної фінансово-економічної діяльності з „тіні” в правове поле.
Склалося, що тривалий час боротьбу зі злочинністю у цій сфері ведуть в основному правоохоронні органи. Але вони нажаль, у переважній більшості реагують на злочини, які вже відбулися. Об’єктивно говорячи, опосередковано впливають на їх глибинні процеси.
Віталій Володимирович зазначив, як плюс, що за останній період роботу податкової міліції переорієнтовано на виявлення тяжких злочинів. Зменшилась кількість незаконно облікованих злочинів, покращились окремі параметри оперативно-розшукової та слідчої діяльності по боротьбі зі злочинами у сфері незаконного відшкодування ПДВ.
Водночас, залишаються проблемними питання ефективності оперативно-розшукової діяльності, взаємодії оперативних та слідчих працівників у припиненні діяльності „конвертаційних центрів”, міжрегіональних організованих злочинних угруповань, які забезпечують діяльність тіньових схем ухилення від сплати податків.
Ще на низькому рівні залишається стан відшкодування збитків завданих злочинами, що є одним з основних завдань у боротьбі з економічною злочинністю.
За інформацією начальника відділу нагляду за додержанням законів органами податкової міліції при провадженні оперативно-розшукової діяльності, дізнання та досудового слідства прокуратури області Павла РУСНЯКА, прокурорські перевірки з питань додержання законодавства при адмініструванні та відшкодуванні податку на додану вартість підтвердили наявність певних порушень у цій сфері. Внаслідок цього, прокурорами було вжито заходів реагування, за результатами розгляду яких 62 службові особи суб”єктів господарювання та 23 службові особи податкових органів області притягнуто до відповідальності, суб”єктами господарювання області за втручання прокурорів до бюджету вже сплачено понад 4, 5 млн.грн. заборгованих податків, зборів та інших обов”язкових платежів.
Водночас, прокуратура виявила проблемні питання та недоліки у роботі органів податкової міліції з виявлення, запобігання та розкриття злочинів, пов”язаних з умисним ухиленням від сплати податків та незаконним відшкодуванням податку на додану вартість.
Павло Михайлович зауважив, що останнім часом спостерігається пасивність з боку органів податкової міліції щодо виявлення таких злочинів, як умисне ухилення від повернення виручки в іноземній валюті, незаконне відкриття та використання за межами України валютних рахунків, фіктивного банкрутства, тощо. Ними за останній рік не було виявлено жодного з цих злочинів.
Неефективною залишається робота щодо боротьби та відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом. Таких злочинів податковою міліцією було виявлено наполовину менше ніж торік.
На завершення координаційної наради заступник прокурора області наголошував на необхідності активізувати діяльність всіх правоохоронних органів краю із виявлення злочинів у сфері ухилення від сплати податків та незаконного відшкодування податку на додану вартість із державного бюджету.