Рак підшлункової залози – це онкологічне захворювання, яке починається в підшлунковій залозі.
Цей орган є частиною травної системи. Вона виробляє травні соки, звані ферменти, а також різні гормони, включно з інсуліном.
Види раку підшлункової залози
Існує кілька різних типів пухлин підшлункової залози. Їх визначають, враховуючи:
- Де розташоване утворення в підшлунковій залозі. 6 із 10 випадків цього виду раку починаються в голівці підшлункової залози.
- Тип клітин, з яких починається пухлина.
Ця інформація стосується найпоширеніших типів аномальних змін у підшлунковій залозі. Вони починаються в екзокринних клітинах, які виробляють соки підшлункової залози. Також у клітинах цього органу можуть початися й інші ракові захворювання, наприклад:
- Нейроендокринні пухлини.
- Лімфоми.
- Саркоми.
Симптоми раку підшлункової залози
Рак підшлункової залози може не спричиняти симптомів протягом тривалого часу. Згідно зі спостереженнями фахівців LISOD, до найчастіших симптомів цього типу пухлин можна віднести:
- Біль і дискомфорт у верхній частині живота, що іноді поширюється на спину.
- Ознаки жовтяниці, такі як пожовтіння шкіри і білків очей, свербіж шкіри, темна сеча або бліді фекалії з гострим неприємним запахом, які важко змити (стеаторея).
- Незрозуміла втрата ваги.
У більшості людей із цими симптомами не буде діагностовано рак. Вони можуть бути спричинені іншими, більш поширеними захворюваннями. Але якщо у вас є будь-які симптоми, важливо звернутися за медичною допомогою.
Причини та фактори ризику раку підшлункової залози
Лікарі досі не знають, що викликає появу злоякісних пухлин у цій ділянці. Але те, що називається факторами ризику, може збільшити ймовірність їх розвитку. Наприклад, похилий вік є фактором ризику. Більшість людей, у яких розвивається цей тип раку, – люди віком 65 років і старше.
Деякі інші фактори ризику включають у себе:
- Куріння або вживання тютюну.
- Регулярне вживання алкоголю.
- Попередні онкологічні діагнози.
Аналізи та діагностика раку підшлункової залози
Якщо у вас є симптоми, ви маєте розпочати з відвідування свого терапевта. Якщо ваш лікар вважає, що причиною їх появи може бути рак, він скерує вас до фахівця вужчої спрямованості. Вас можуть направити на комп'ютерну томографію або УЗД.
Після отримання результатів досліджень ви отримаєте консультацію фахівця і лікування. Для діагностики раку підшлункової залози лікарі часто використовують інформацію з декількох тестів, а також ваші симптоми та історію хвороби.
Якщо у вас діагностовано аномальні зміни в підшлунковій залозі, вам можуть знадобитися додаткові аналізи. Вони будуть спрямовані на з'ясування розміру і положення пухлини. Вони також дадуть змогу лікарям зрозуміти, чи поширилися ракові клітини на інші частини тіла.
Можливо, вам доведеться пройти деякі з цих тестів:
Аналізи крові.
Загальні аналізи крові. Це потрібно, щоб перевірити загальний стан здоров'я і роботу печінки та нирок.
Маркери пухлин. Вам можуть призначити аналізи крові для перевірки на онкомаркери. Це хімічні речовини, які виробляють багато пухлин підшлункової залози.
Біопсія.
Ваш лікар може захотіти вирізати невеликий шматочок тканини з підозрілої ділянки. Він розгляне зразок під мікроскопом, щоб перевірити наявність ракових клітин. Існують різні способи проведення біопсії. Не всім потрібна біопсія. Ваш лікар пояснить, чи буде це корисно у вашій ситуації.
Операція з огляду живота.
Якщо інші дослідження не підтвердили діагноз, вам можуть зробити невелику операцію, щоб оглянути підшлункову залозу на власні очі. Це називається лапароскопія. Хірург вводить тонку трубку, звану лапароскопом, через невеликий розріз на животі. Цю процедуру проводять під загальним наркозом. У рідкісних випадках, якщо лапароскопія не підходить, замість неї може бути проведена більш серйозна операція, яка називається лапаротомією. Це коли хірург робить більший розріз у животі, щоб оглянути підшлункову залозу.
Інші можливі дослідження:
- Ультразвукове сканування.
- Комп'ютерна томографія.
- МРТ.
- Магнітно-резонансна холангіопанкреатографія.
- Ендоскопічне УЗД.
- Ендоскопічна ретроградна холангіопанкреатографія.
- ПЕТ-КТ сканування.
Стадіювання та класифікація раку підшлункової залози
Результати ваших аналізів допоможуть лікарям дізнатися більше про розмір і положення пухлини, а також про те, чи поширилась вона. Лікар визначає ступінь раку за тим, який аномальні клітини мають вигляд під мікроскопом. Це дає уявлення про те, як швидко може розвиватися і рости пухлина. Знання стадії та ступеня раку підшлункової залози допомагає лікарям підібрати для вас найкраще лікування.
Лікування раку підшлункової залози
Складання плану лікування займає деякий час, оскільки водночас ваш лікар враховуватиме різні чинники, включно з типом пухлини, вашим станом здоров'я, наявністю метастазів і вашими уподобаннями.
Лікування раку підшлункової залози може включати:
- Операцію.
- Хімієтерапію.
- Лікування симптомів.
- Променеву терапію.
Тривають дослідження з пошуку більш ефективних методів лікування цього онкологічного захворювання. Для досягнення більшого ефекту різні підходи можуть застосовуватися в комплексі.
Як впоратися з раком на пізніх стадіях
Для багатьох пацієнтів з пухлиною підшлункової залози, у яких рак був діагностований на пізніх стадіях, лікування може бути неефективним.
Хімієтерапія і променева терапія іноді можуть допомогти на деякий час зменшити пухлину і зупинити поширення ракових клітин організмом. Це допоможе контролювати симптоми. Ви також можете пройти інші процедури, які дадуть можливість вам почуватися краще і поліпшити якість вашого життя.
Це називається підтримувальним доглядом або паліативною допомогою. Забезпечення найкращої якості життя є важливою частиною вашого лікування та догляду.
Дізнатися, що у вас рак на пізній стадії, може бути важко. Ви можете відчути шок, і вам буде важко це зрозуміти або прийняти. У вас можуть виникнути запитання про те, що на вас чекає. Усі ці запитання ви можете поставити вашому лікарю.
Після лікування раку підшлункової залози
Після проходження курсу протипухлинної терапії ви будете регулярно відвідувати лікаря. Вам також будуть призначені наступні візити, якщо ви отримуєте підтримуючу терапію.
Вам можуть рекомендувати продовжувати регулярно проходити сканування та аналізи крові, включно з тестами CA 19-9. Якнайшвидше повідомте свого лікаря, якщо у вас виникнуть будь-які проблеми або нові симптоми між прийомами.
Ви можете відчувати хвилювання між прийомами, і це природно. Щоб краще справлятися зі стресом, зверніться по допомогу до близьких або групи підтримки. Дуже важливо, щоб упродовж усього лікування та подальшого відновного періоду ви відчували, що можете звернутися до когось по допомогу та обговорити свої почуття.
На правах реклами