Молоді огірочки та помідори, зелена цибулька, ранні редиска і капуста – після довгої зиминавіть самі назви цих овочів звучать як пісня. Око тішиться різноманіттю кольорів на прилавках, а руки самі тягнуться до гаманця, аби придбати перший у році пучечок городини. Втім, чи варто піддаватися цій спокусі? Адже медики в один голос твердять – «перегодовані» нітратами ранні тепличні овочі можуть призвести і до отруєнь.
Нітрати, власне, є цілком природним продуктом, який міститься і в ґрунті, і в підземних водах (тому-то фрукти, як правило, не відносять до нітратовмісних, бо ж більшість із них не росте на землі). Відтак ці кислоти не є шкідливими для організму, адже не перевищують допустимих норм. Інша річ — наша господарська діяльність, коли почасти так інтенсивно удобрюється ґрунт, що городину, перенасичену не тільки нітратами, але й пестицидами та важкими металами, їсти вже по-справжньому небезпечно. «Щороку в лікарню звертаються пацієнти, котрі скаржаться на розлади шлунково-кишкового тракту, який досить добре всмоктує у себе нітрати, — каже гастроентеролог Закарпатської ОКЛ Еліна Ізай. – Виражається отруєння діареєю, нудотою, блюванням тощо. Найбільш чутливі у цьому відношенні ті, хто має хронічну хворобу, діти, а також літні люди. Цим категоріям якраз і слід утриматися від вживання ранніх овочів».
Фахівці пояснюють – самі по собі нітрати малотоксичні. Адже значна їхня частина не затримується організмом, а виводиться разом із сечею. «Всі небезпечні наслідки для людини пов’язані з їх метаболітами-нітритами – солями азотистої кислоти, які небезпечні тим, що порушують систему постачання кисню до тканин, — пояснює завідувачка токсикологічної лабораторії обласної санепідемстанції Ольга Пономарьова. – Що ж до допустимої добової дози нітратів для дорослої людини, то вона становить 325 мг. Токсичною стає доза 600—700 мг нітратів. Утім, — зауважує, — для отримання такої дози треба з’їсти за один прийом до 2 кг тепличних огірків, 750 г капусти, більше кілограма моркви, майже 0,7 кг буряка або кілограм зеленої цибулі. Оскільки ж людина овочі їсть відносно невеликими порціями, то і небезпека нітратного отруєння невелика».
Поза тим, ігнорувати подібну загрозу все-таки не слід. Адже дозволена норма нітратів у ранніх овочах усе ж удвічі вища, ніж у сезонних. Тож, аби не принести додому цілий нітратний кошик, городину варто купувати в магазинах або на ринках. Жодна лабораторія не відбирає зразки продукції харчування на стихійних ринках. Тому саме тут є найбільший ризик придбати те, що заборонено для продажу.
Небезпека потрапляння шкідливих речовин на ваш стіл підвищується ще й від того, що на око визначити вміст нітратів у овочеві фактично неможливо. Ще торік два закарпатські села на Іршавщині – Сільце та Заріччя – отримали в подарунок від міжнародного екологічного фонду два нітратоміри. Так мешканці одного з найпотужніших в області регіонів, де вирощуються ранні овочі, змогли пересвідчитися, наскільки безпечною є їхня продукція. «Цього року до нас ще не зверталися. Власне, збір урожаю тільки-но розпочався, — каже зарічанська землевпорядниця Ольга Тивонюк. – А от у минулому ходили досить активно. По-перше, новинка. Тому всім було цікаво. По-друге, йшли ті, кому довідку треба – аби торгувати. Закупівельники з інших областей (Івано-Франківської, Тернопільської, Волинської) перевіряли овочі на вміст нітратів. Але більшість приходить для себе – бо ж у нас городину не лише на продаж, але й для власного споживання вирощують». Пані Ольга переконує – перевищення допустимої норми вмісту нітратів не фіксувала. Каже, якраз-якраз на межі було, але за неї не переходило.
Втім, якщо все-таки ви сумніваєтеся у безпечності того чи іншого овочу, то медики радять самотужки убезпечувати себе від можливих неприємних наслідків. «В капусті найбільше нітратів накопичується у верхніх листочках і качані, —каже Еліна Ізай. – Відтак ці потенційно небезпечні частини краще викидати. Так само від шкірки треба очищати огірки та редиску. Бо ж їхній верхній шар містить більше шкідливих речовин, ніж внутрішній. Що ж до томатів, перцю, баклажанів, кабачків, то вони створюють найбільші нітратні запаси біля плодоніжки, а зелена цибуля — біля кореня. Тож ці частини теж краще відрізати з запасом. Крім того, овочі найкраще потримати кілька годин у холодній воді. Разом із нею виходить і надлишок нітратів». Головна ж рекомендація медиків – не зловживати ранніми овочами. Адже основна їхня цінність зараз – у клітковині. Нинішня городина переважно ще не може похвалитися насиченим смаком та ароматом і радше слугує прикрасою столу, аніж є джерелом вітамінів.