
Підприємці Рахівщини об’єдналися, аби відстоювати свої права. Із 90 тисяч населення Рахівського району працюючих – 10 тисяч і з них лише 4 тисячі – підприємці. Переважно дрібні – у кого туристичний об’єкт, у кого – лісопилка, а у більшості – кафе, магазинчик чи й просто «точка» на ринку. Та, мабуть, якби могли, ними ще й гори воліли б підперти. Аби дати собі раду, підприємці об’єдналися і створили першу на Закарпатті районну філію регіонального відділення (УСПП)
Тих, хто тягне, у нас люблять ще й поганяти. Або карати. Підприємців усіх населених пунктів зі статусом гірських чомусь покарано – вони повинні усім, кому дають роботу, виплачувати на 25 % більше зарплати, а відповідно і збільшується податкове навантаження. Так держава подбала про мешканців гір відповідно до Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні», повісивши значну частку «турботи» на тих, хто взявся не чекати милості, а заробляти самотужки. Рахівщина, де знаходяться найвищі і найколоритніші вершини України, – край, здавалося б, де сам Бог велів розвивати туризм і рекреацію. Проте у цих горах гарно відпочивати, та важко жити і заробляти. Дбаючи про жителів гірських районів, в Україні прийняли закон, за яким вони отримують на 25 % більші зарплати і на 20 % збільшені усі передбачені законодавством види державної матеріальної допомоги (пенсії, стипендії тощо). Але, як часто буває, благими намірами поставили у нерівні, неконкурентні умови підприємців, які на територіях зі статусом гірських зважилися вести власну справу.
Бюджетні організації для «гірських» виплат отримують додаткову дотацію. Тоді як, наприклад, за словами Володимира Приступи, керівника одного з найбільших платників податків району – Рахівського лісового дослідного господарства, при фонді зарплати більше 6 мільйонів гривень їм доводиться додатково знаходити для виплат ще понад 1,5 млн. грн. Хоча ці кошти вкрай потрібні для запровадження нових технологій ведення лісового господарства, відновлення насаджень. Знаючи про те, що доведеться виплачувати на чверть вищі зарплати, ніж у низинних районах, сюди – так далеко від центральних доріг і логістичних розв’язок – нізащо не хочуть іти інвестори, зменшується кількість підприємців, масовим є заробітчанство й ці території просто приречені залишатися депресивними.
Компенсувати «гірські» витрати або надавати якісь інші пільги підприємці просять давно, однак безрезультатно. Минулого року їх, здавалося б, почули у Києві, та, за приказкою, з водою ледь не вихлюпнули з купелі й дитя – замалим не прийняли рішення повністю скасувати статус гірських територій, що мало би негативні наслідки, насамперед, у бюджетній сфері.
«У нас проблем багато, але нагорі про них чути не хочуть», – ділилися більше двох десятків підприємців Рахівщини, які зібралися минулого тижня, аби об’єднатися в громадську організацію. При тому, що в цьому регіоні немає і, вочевидь, уже ніколи не буде газопостачання, кіловат електроенергії обходиться тут підприємцям дорожче, ніж в Ужгороді – 82, а з урахуванням втрат і до 85 копійок, за 81 в обласному центрі. До речі, згідно з п. 5 ст. 3 вищевказаного закону, в гірських населених пунктах держава гарантує встановлення плати за електроенергію громадянами у розмірі, що дорівнює платі за електроенергію у сільській місцевості, однак про підприємців, схоже, забули. «Нема сенсу створювати туристичні комплекси, бо їхня собівартість велетенська, робота часто сезонна, завантаженість залежить від погоди, а вся інфраструктура – дороги, комунікації – таке враження, що непотрібні більше нікому», – нарікали підприємці. Пільг на закупівлю дров, електроенергії на ділі немає, а при перевищенні встановлених лімітів штрафують у подвійному розмірі.
Притому, що кількість підприємницьких структур останнім часом тільки зменшується, більшість чиновників чомусь обирають найпростіший, але абсолютно безперспективний шлях – взяти якомога більше сьогодні, не думаючи, чи буде з кого взяти хоч щось завтра. Підняти ставку єдиного податку, взяти оплату за розміщення торгової точки у самому Рахові або плату за вивіску як за розміщення реклами тут додуматися змогли. Натомість місцевим підприємцям годі отримати можливість торгувати на міському ринку – місця зайняті приїжджими: румунами, представниками Молдови і сусідньої Івано-Франківщини.
Проте у взаєминах із можновладцями, як і в інших районах Закарпаття, особливо у маленьких містечках, селах, підприємці воліють «не заїдатися». І це, за словами голови Регіонального відділення УСПП в Закарпатській області Маргарити Мощак, чи не найбільша біда нашого бізнесу. Нам усе ще простіше дати, скільки просять, аніж вчитися і відстоювати свої права, бо це, мовляв, довго і витратно, – вважають підприємці, навіть коли стикаються з незаконними діями фіскальних органів чи майже щодня навідується, скажімо, дільничний чи пожежник.
Проте довго так тривати не може. І саме це довели, першими на Закарпатті об’єднавшись не тільки колективами, а й на районному рівні, члени Рахівської філії РВ УСПП. Разом, а ще за підтримки обласного офісу УСПП і, тим більше, загальноукраїнського, їм легше буде відстоювати свої права, налагодити конструктивний діалог із чиновниками, допомагати один одному, бути соціально відповідальними і небайдужими, протидіяти хабарництву.
Минулого четверга рахівчани обрали правління районного відділення УСПП, голову – Петра Шорбана, виконавчого директора – Олега Кульчицького та секретаря – Вікторію Безуглу. Є вже навіть невеличкий офіс із підключенням до Інтернету – в Рахові у магазині «Дизайн». Завдяки цьому місцеві підприємці тепер будуть на постійному зв’язку з обласним офісом РВ УСПП, а отже зможуть отримувати юридичні консультації, роз’яснення податкових та інших регуляторних нововведень, або й практичні поради, як діяти в тій чи іншій ситуації, при виникненні конфліктів.
Після установчого зібрання на зустріч із підприємцями прийшли також голова Рахівської РДА Дмитро Андріюк, заступник голови районної ради Петро Бочкор та керівник районних податківців Владислав Кича. Діалог, схоже, вдався – уже наступного дня більше 10 рахівчанам дали місця на міському ринку (а це принаймні двадцять чотири тисячі гривень щорічних надходжень до місцевого бюджету). Також на пропозицію гостя з Ужгорода, директора спортивного клубу кіокушин карате Сергія Острікова, знайшлося приміщення, де планують облаштувати спортивний зал під східні єдиноборства, аби мали чим зайнятися підлітки і місцева молодь. Виконавчий директор обласного РВ УСПП Алан Капраль підготував звернення до Президента Українського союзу промисловців та підприємців із проханням допомогти вирішити на державному рівні проблему щодо компенсації виплат «гірських» для бізнесу. Та найголовніше, що підприємці Рахівщини відчули силу свого об’єднання, можливість вирішити чимало проблем безпосередньо на місці й із ентузіазмом взялися до справи.