Реформа енергетики України: в минуле відійде процедура субсидування громадян

9
0

Кажуть, що новий законопроект покликаний розібратися з проблемою перехресного субсидування, коли за дешеву електроенергію для українців платить індустрія.

План реформи ринку енергетики України отримав схвалення міжнародних організацій - Енергетичного співтовариства, Єврокомісії та Світового банку. Наступного тижня його повинна схвалити Верховна рада, після чого піде в минуле схема субсидування громадян за рахунок промисловості, котра з'явилася ще в 1990-х, пише КоммерсантЪ-Украина.

Енергетичне співтовариство схвалило всі 465 внесених до законопроекту про функціонування ринку електроенергетики правок і з нетерпінням очікує схвалення закону, наголошується в листі голови секретаріату Енергетичного співтовариства Янеша Копача прем'єр-міністру Миколі Азарову, голові комітету з питань ПЕК і міністру енергетики та вугільної промисловості від 16 жовтня.

"Нинішня схема функціонування ринку електроенергії не влаштовує європейських інвесторів. Її зміна зможе зробити ринок прозорим і зрозумілим для європейських енергокомпаній", - пояснює виконавчий директор Європейської бізнес асоціації Анна Дерев'янко.

Ъ нагадує, що реформа енергоринку запланована програмою економічних реформ президента, схваленою ще в 2010 році. 15 жовтня профільний комітет ВР одноголосно схвалив законопроект для розгляду у другому читанні та в цілому. Голосування може пройти вже наступного тижня, розповів виданню член комітету, регіонал Павло Корж.

Як пише газета, зараз на енергоринку функціонує модель 17-річної давності. Це спровокувало те, що, за словами голови Національної комісії регулювання електроенергетики (НКРЕ ) Сергія Тітенка, сьогодні розмір боргів споживачів перед обленерго дійшов до максимуму 10 років - 13,6 млрд грн. Лише за вісім місяців цього року заборгованість зросла на 2,25 млрд грн.

Новий законопроект покликаний розібратися з проблемою перехресного субсидування, коли за дешеву електроенергію для українців платить індустрія, пише Ъ. Документ повинен скасувати подібну схему і ввести прозору систему підтримки пільговиків через Фонд врегулювання вартісного дисбалансу.

Крім того, в роздрібній торгівлі електроенергією запланована лібералізація. Обленерго перестануть бути монополістами в регіонах, оскільки будуть розділені на дві компанії з транспортування та продажу електроенергії.

"А в сфері продажів енергії з'являться сотні компаній, які будуть конкурувати за споживача", - додає гендиректор Донбасенерго Едуард Бондаренко. Документ передбачає посилення контролю над розглядом і задоволенням скарг клієнтів. "Конкуренція змусить постачальників швидше реагувати на скарги клієнтів", - пояснив Павло Корж.

Одним із ключових питань реформи є субсидування громадян. Законопроект розраховує, що електроенергія для найбідніших споживачів буде поставлятися за пільговими тарифами завдяки Фонду врегулювання вартісного дисбалансу, який наповнюватимуть коштами атомних і гідроелектростанцій. "Надприбуток атомних електростанцій також вилучається у Франції, в Бельгії та в інших країнах з розвиненою ядерною енергетикою для підтримки конкурентного середовища на енергоринку", - додав Корж.

Для населення, чиї доходи сьогодні вищі від середніх, ціни будуть поступово підвищувати, додає видання. Член комітету з питань ПЕК Олександр Мирний (Свобода) додає, що зростання тарифів буде стимулювати громадян і промисловість до економії та енергозбереження, як це зараз відбувається з газом.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також