Більшість сільських господарів, зібравши на полі кукурудзу, листя цієї культури викидає як непотріб. А воно, до речі, є цінним матеріалом для найрізноманітніших виробів. Ромські майстрині із сіл Баркасово та Чомонин на Мукачівщині вміють плести із кукурудзиння ужиткові речі.
«Усі, хто вперше бачить зроблене нашими руками, дуже дивуються і попервах не вірять, що воно виготовлене із кукурудзяного листя, — розповідає жителька Баркасова 26-річна Роза, демонструючи свій товар, — не ймуть віри тому, як можна перетворити зелене кукурудзиння на тугий сухий канат, з якого можна сплести що завгодно! А для нас у цьому немає нічого незвичного. В нашому ромському таборі цим ремеслом займаються з дідапрадіда. Мене навчила цієї справи ще моя покійна бабуся. Мати теж цим займається все своє життя. Свою п’ятирічну доньку Мелінду уже відтепер також привчаю до цієї роботи».
Щоліта жінки заготовляють кукурудзиння. Заготовлене листя розкладають у дворі та кілька днів сушать на сонці. Коли воно стане сухим, напихають ним полотняні мішки й виносять для зберігання на горище. Зазвичай майстрині працюють у ці зимові дні. «Сама технологія виробів із кукурудзиння є надзвичайно простою, бо це ремесло дуже давнє, — розповідає моя співрозмовниця. – Такі вироби мої родичі вміли робити ще кілька століть тому».
Щоб висушене листя було придатним для плетіння, його слід добре розмочити у воді. Для кожного виробу майстриня має спеціальні дерев’яні заготовки, які повторюють ту чи іншу форму – вази, тарілки, капелюхи, сумки… Вершечок кожної такої форми, яку ще називають «болванкою», по периметру оббитий маленькими цвяшками.
«Мокре листя я скручую у своєрідні мотузки та обплітаю навколо «болванки». Так робиться плетиво майбутнього виробу, — пояснює пані Роза. – Згодом кукурудзиння висохне і вже буде добре тримати задану йому форму».
Майстриня каже, що за день може зробити кілька ажурних вазочок або розкішний дамський капелюшок чи сплести кілька пар лаптів. Перевага таких виробів й у тому, що таке кукурудзяне плетиво надзвичайно міцне, відтак капелюхи, сумки чи взуття можуть слугувати дуже довго. Пані Роза також розповідає, що усі сусіди, які мають городи і сіють кукурудзу, восени приносять цілі оберемки кукурудзиння. Вона в боргу не залишається, віддячуючи виробами.
«Люди охоче купують вазочки, сумки і лапті, та найбільше влітку беруть капелюхи, бо вони надзвичайно зручні. У них добре працюється у полі в спеку, незамінні вони й для відпочивальників на морі. Не бракує покупців й на сумочки, адже вони не тільки красиві, а й дуже зручні. Та й ми недорого просимо. Приміром, вазочка маленька — 10 – 15 гривень, велика на підлогу – 50, капелюшок – 30 – 40, сумочка – 20 – 30 гривень. Надзвичайно вигідно ці наші вироби збувати закордонним туристам. Вони купують, не торгуючись», — розповіла на завершення пані Роза.