Секретна радянська РЛС на закарпатській горі Стій: що від неї залишилося (ФОТО)

466
11

Гора Стій — найвища вершина масиву Полонина Боржава (висота 1681 метрів), лежить на південному відрозі масиву у межах Закарпатської області.

Саме тут, за часів Радянського Союзу, на самій вершині була розташована військова та надсекретна РЛС, яка мала слідкувати за повітряними цілями. А поруч - ціле міні-містечко, де мешкали солдати, які обслуговували станцію.

У 1990-х цей об'єкт, на який витратили мільйони рублів, виявився нікому непотрібним і його просто покинули. На жаль, нині тут практично вже не залишилося - хоча насправді можна було створити непоганий музей та базу для відпочинку.

Будівництво розпочалося ще навесні 1982 року. Роботи велись одночасно на двох об’єктах: на вершині гори Стій (1681 м) та в урочищі Іволове (1180 м). Останній об’єкт був масштабнішим за перший. За планами командування протиповітряної оборони СРСР, в найкоротші терміни, тут мало вирости ціле військове високогірне містечко.

Колись тут можна побачити велетенські білі кулі, які увінчували вершину. Туристи дуже любили фотографуватися поруч з ними. Їх вже також немає....

Військову службу на РЛС остаточно припинили нести у жовтні 1995 року. А величні білі куполи були повністю розібрані в кінці 1999 року.

Ці куполи - це так зване РПУ (радіопрозоре укриття), які нагадували якісь космічні об'єкти були встановлені влітку 1986-го року. вони були необхідні для захисту радарів від вітру, снігу та обледеніння. Під найбільшим куполом знаходився дальномір, у двох інших – висотоміри.

Під фундаментом куполів знаходилися підземні коридори – вентиляційно-охолоджувальні шахти.

Нині залишилися ще ангари для зберігання секретної техніки, командний бункер та залишки котельні і військових казарм. Можливо колись знайдеться сміливий інвестор і таки зробить тут туристичний комплекс, який міг би зацікавити багатьох людей.

Дивіться також репортаж про те, мукачівську базу РЛСбазу РЛС, яка слідкувала за всім, що відбувалося у небі і навіть у космосі.

А за цим посиланням матеріал про те, в якому зараз стані Пістрялівська РЛС.





Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

Ю
Юрій

І в нашій країні до усього таке відношення, дич!

Ф
Фері

Хочеться вірити, що Україна підніметься з руїни і матиме свої власні РЛС, літаки, заводи і багато чого іншого. Але спершу треба будувати не РЛС, а лісосплави, щоб прикапчувати до ковбиць і пускати в сплав таких тупорогих пудкацапських спамерастів як я, які гадять на цьому сайті під прізвиськами 1, 0, 555, 4555, 895812, 131313, 6969, Фері, чуня, Айно, Треш, Питання, Радар, Медицина, і т.д.

П
Прапору

У Штатах і Бундесах теж є об'єкти закинуті, технічно застарілі

Ф
Фері

Хочеться вірити, що Україна підніметься з руїни і матиме свої власні РЛС, літаки, заводи і багато чого іншого. Потрібно для початку скинути соросятинсько-майдануту навалу.

Т
Троцкій

За спогадами тих, хто там служив станція була постійно неробоча. То одне згоріло, то якусь запчастину не привезли. Лиш постійно воїни продавали соляру, яку списували на роботу дизель-генераторів.

А
Альгердас

Когда Попов изобрел радио - то чтобы поведать всему миру о своем открытии ему пришлось глушить "Голос Америки" =)

П
Прапор

Щоправда, і совдеповській смєхдєржаві вони також не були потрібні.

П
Прапор

Аграрній супердержаві такі об"єкти не потрібні.

Л
Лоці

Фото старі! Там вже й стільки немає! Взяті з одно з сайті чи блогів, точно не пам'ятаю. Фото зробив чоловік на ім'я Ігор Меліка! Думаю Мукачево.нєт не домовлялося про використання кадрів фотографа, так як його не зазначили, як автора. Нарушаєм таваріщі?)

Ц
Ціґань

вуросла

4
455

1681? Vzdy bylo 1679...

Читайте також