«Шахові королеви» з Будапешту народились як науковий експерименту ужгородки та угорця

7
0

Сестри Жужа, Софія та Юдіт Полгар - переможниці престижних турнірів, героїні Книги рекордів Гіннесса і, напевно, є найбільш відомими сьогодні представницями "жіночих" шахів.

Наймолодша з сестер, Юдіт, з 18 років грає на чоловічих турнірах: на планеті майже не залишилося чемпіонів-чоловіків, починаючи з Карпова і Каспарова, які б встояли перед її хитромудрими комбінаціями. Останнім "скривдженим чемпіоном" став болгарин Веселін Топалов, який наприкінці минулого року вона обіграла на турнірі в Мексиці.

Вражаюче, але історія шахових вундеркіндів - сестер Полгар - розпочалася задовго до їхнього народження. У середині 1960-х їх батько, в ту пору молодий педагог і психолог-аматор, Ласло Полгар, виходець з небагатої угорської єврейської сім'ї, задумав амбіційний експеримент - виростити дітей-геніїв. Вивчивши біографії великих, він прийшов до висновку: секрет успіху – високий рівень концентрації і довга кропітка робота. 

Теорія "вирощування талантів" навіть лягла в основу нашумілої книги Ласло Полгара "Як виховати генія". Потім Полгар-тато вирішив підтвердити свою теорію практикою і дав в газети оголошення: мовляв, потрібно дружина, яка народить дітей для експерименту. Дивно, але така жінка знайшлася: нею стала вчителька з закарпатського Ужгорода (тоді - радянської України), на ім'я Клара Альтбергер. Вона випадково побачила це оголошення. Після шести років знайомства зіграли весілля. А незабаром у Ласло і Клари Полгар народилася перша дочка Жужа.  

Власне педагогічна частина експерименту почалася, коли Жужі виповнилося три з половиною. Допоміг випадок. Дитина знайшла в ящику шафи татові шахи і дуже зацікавився. Тато був шахістом-аматором, але як професійний педагог швидко схопився за ниточку. Почалася гра. Шахові фігури швидко перетворилися на фігури чарівні. І ось вже кіннота мала звільняти з башти полонених королеву і короля, а піхота прикривати їх з флангів. Словом, замість ляльок у життя дівчинки увійшли шахи. І якщо спочатку батько планував виховати з Жужі геніального математика (дитина самозабутньо рахувала, складаючи числа), то тепер чотирирічну дитину було неможливо відірвати від шахової дошки. Це відкривало цілий світ в 1970-ті, коли шахи були найпопулярнішим видом спорту після хокею з футболом: людство завмирало, відстежуючи перипетії битв Спаського з Фішером, а потім Карпова з Корчним. Тим більше в маленькій Угорщині, яка вибилася в серйозні шахові держави, подарувавши світові таких майстрів, як Мароці, Бенке, Адорьян, Лілієнталь, Портіш, Ріблов, Сакс. Словом, питання, кого виховувати з дитини, вирішилося саме собою - шахіста. Вибір "амплуа" для першої дитини визначив і вибір для інших сестер - Софії, яка народилася в 1974-му, і Юдіт, яка народилася в 1976-му.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також