Як фізичні особи, так і підприємства вдаються до такого сумнівного способу заощадження електричної енергії.
Однак зекономлені таким чином кошти виявляться не такими вже й значними на фоні сум штрафів за порушення. Так, штрафні санкції для населення можуть сягнути й 50 тисяч гривень, а у юридичних – до 1 мільйона гривень.
З настанням осінніх холодів чимало закарпатців, котрі обігрівають помешкання за допомогою електроенергії, вдаються до сумнівних методів її економії – крадіжок. Фактів з кожним днем стає все більше й більше: якщо влітку впродовж місяця виявляли 300-400 таких випадків, то тепер – і більше тисячі. «Щодня з кожного району Закарпатської області приходять повідомлення про 2-3 факти крадіжок, – коментує Артем Мартинюк. – Вдаються до цього як фізичні особи, так і підприємства різних форм власності».
Найпоширенішим способом є встановлення неодимових магнітів на індукційні лічильники. На жаль, наразі такі магніти можна придбати в мережі Інтернет, але це не означає, що він справді допоможе багато зекономити. Вартість такого приладу чимала, виявити його легко, а штраф за таку сумнівну економію може сягнути кількох десятків тисяч гривень. Борються з цим доволі просто: спеціалісти ПАТ «Закарпаттяобленерго», проводячи перевірки приладів обліку, наклеюють на них спеціальні стрічки, які при дії магніту розриваються.
Інший поширений метод – «взяти» електроенергію з іншого приладу обліку. Наприклад, підключення до електричної розетки сусіда за стінкою або до його автомату в електрощитку. «У такому випадку люди повинні знати, що, якщо раптом їм почали приходити рахунки з сумами до сплати набагато більшими, ніж це було досі, і при цьому власне споживання не зросло, то слід насторожитися. Варто навіть викликати електриків і провести відповідну перевірку на предмет приєднання «добрих сусідів», – коментує директор з енергозбуту. – Є й такі варіанти, коли люди намагаються непомітно підключаються до освітлення загальних місць користування у багатоквартирних будинках, тобто підвалів або під'їздів. І тут потрібно знати наступне: такі факти теж виявляємо, але найголовніше, що в разі, якщо «горе-економістів» буде багато, то проводка в будинку може вийти з ладу, вибиватиме автомат, можуть перегоріти запобіжники, і в підсумку весь будинок надовго може залишитеся без світла у місцях загального доступу. А коли проблему прийде вирішувати спеціаліст, то він обов’язково знайде незаконне приєднання і виведе порушника на «чисту воду» та великі штрафи».
Ще одна проблема, з якою зустрічаються спеціалісти обленерго, – встановлення генераторів високих частот, які здатні зупиняти електролічильники. Подібні факти на Закарпатті теж є непоодинокими. «Найбільша проблема в тім, що люди навіть не замислюються над тим, наскільки небезпечними можуть бути такі прилади, – розповідає директор з енергозбуту Артем Мартинюк. – Вплив, який вони чинять на організм людини, вкрай негативний – у результаті випромінювання страждають і нервова, й серцево-судинна системи, виникають хвороби крові тощо. А такі генератори ставлять у будинках, ми нещодавно виявили факт його встановлення у приміщенні, де є маленькі діти! Наведу й інший прикладу: до нас звернулися мешканці одного з мікрорайонів Ужгорода з інформацією про те, що в радіусі навколишніх будівель жоден автомобіль не можна поставити на сигналізацію. За допомогою спеціалістів ми виявили генератор, який і чинив таку негативну дію, і власник поніс значне покарання». Аналогічні випадки виявляли на автомийці в Сваляві, у готелі в Хусті тощо.
ПАТ «Закарпаттяобленерго» має все необхідне обладнання для виявлення крадіжок електричної енергії: «Наприклад, є спеціальні вудочки, за допомогою яких заміряється навантаження на конкретному об’єкті: якщо ми спостерігаємо, що до будівлі «йде» 10 кіловат, а за договором передбачено півтора кіловата потужності, то й зрозуміло, що є факт несанкціонованого споживання електричної енергії. Тобто, ми дистанційно можемо виявити, є в тому чи іншому будинку проблема. Так само в ПАТ «Закарпаттяобленерго» є спеціальний генератор частоти, який дозволяє виявити всі джерела частот навколо в певному радіусі, і таким чином також маємо можливість виявити порушників. Загалом наші спеціалісти добре підготовані, мають чималий досвід роботи, а тому знають, де і як потрібно шукати крадіжки».
При виявленні крадіжок спеціалісти ПАТ «Закарпаттяобленерго» нараховують штрафи. Їх розраховують за спеціальною методологією, яка враховує чимало складових. У результаті «набігають» чималі суми, й іноді зекономивши кілька десятків чи сотень гривень, можна навіть попрощатися з будинком чи якимось майном. Так, до прикладу, максимальні суми штрафів, які накладають на фізичних осіб, сягають 40-50 тисяч гривень, покарання для підприємств може сягнути й 1 мільйона. Принаймні, подібні прецеденти вже були.
«З огляду на нинішню ситуацію ПАТ «Закарпаттяобленерго» попереджає, що посилює роботу по боротьбі з розкраданням електроенергії, – наголошує директор з енергозбуту ПАТ «Закарпаттяобленерго» Артем Мартинюк. – Тому ми просимо краян не вдаватися до таких сумнівних методів економії, як крадіжки, це може дуже дорого обійтися вашій сім’ї!»
Прес-служба ПАТ «Закарпаттяобленерго»