На Закарпатті майже половина шкіл не мають внутрішнього туалету.
Зручності відсутні, бо банально не вистачає грошей, а багато сіл не мають каналізації. У селі Нижнє Селище не стали чекати милості від держави. Школа виграла швейцарський грант на встановлення біотуалету. Він працює без води, відходи переробляться на добрива. І їм теж знайшли застосування.
Ось ця двоповерхова будівля - біотуалет Нижньоселищанської школи, показує директор. Ще донедавна учням доводилося бігати надвір, адже у селі не було каналізації, тому облаштувати вбиральню у приміщенні не вдавалося. Аж поки до села не приїхав австрієць Юрген.
Юрген Крефтнер, мешканець с.Нижнє Селище:
- Чесно говоря, больше всего, что меня возмущало, это туалеты у людей. И в Швейцарии посетил семинар в таком экоцентре и попросил поддержку и на плане концепт и планировка проекта, и на плане финансы.
Швейцарці виділили триста тисяч гривень, районне управління освіти ще п'ятдесят. Вийшло недешево, каже директор, але меценати самі обрали чи не найдорожчі матеріали. Біля школи звели прибудову. Туалет розмістили на другому поверсі. Воду тут використовують лише для миття рук. Відходи засипають тирсою.
Відходи збирають у бункер на першому поверсі. Звідти вивозять до таких резервуарів, де майже за рік вони перетворюються на високоякісні органічні добрива.
Олексій Липчей, директор ЗОШ 1-3 ступенів с. Нижнє Селище:
- Свіжий гній не дає тих поживних речовин, котрі повинні бути, плюс у свіжому гної можуть бути бактерії, котрі можуть бути шкідливі, а перегній це вже готовий матеріал, котрий просто пришвидшує дозрівання рослині це дуже корисний матеріал.
Туалет у школі працює вже п'ятий рік.
Ірис Дельсоль, учениця 11 класу:
- Стало набагато краще, адже діти маленькі не зобов'язані йти зимою на двір і мерзнути і не виходить за межі школи під час уроків, коли необхідність і я уважаю, що це досить добре.
А відходи, що стали добривом, школа використовує у власних цілях. Навчальний заклад має ділянку, де вирощують овочі для шкільної їдальні.