Рятуватимуть від кризи лісову галузь Закарпаття
Вперше за багато років лісгоспи області не освоїли у повному обсязі рубки головного користування, уже з квітня минулого року в галузі постійно знижувалися обсяги виробництва. За підсумками року рентабельність діяльності знизилась до 2,8%. Зменшився попит на деревину і як наслідок - лісівниками краю план із її заготівлі минулого року виконано лише на 90 %. На кінець 2008 року залишок заготовленої, але не реалізованої деревини становив майже 124 тис. куб. метрів. Через зростання цін на деревину та енергоносії, девальвацію гривні погіршується й економічне становище підприємств: за рік їх збитковість зросла у чотири рази. До прикладу, лише меблева промисловість області зазнала збитків майже 55 млн. гривень. На закінчення минулого року працівниками лісової галузі області допущена й недоїмка: - до зведеного бюджету - 1,1 млн. грн , з попенної плати - 0,5 млн. грн; до Пенсійного фонду - 0,2 млн. грн., дебіторська - 12,6 млн.грн; - кредиторська - 27,1 млн. грн. Довів свою неефективність продаж деревини через аукціон. Такі невтішні підсумки оголосив минулого тижня на нараді в облдержадміністрації начальник управліннялісовго та мисливського господарства у закарпатській області Валерій Мурга.
Ще песимістичніші прогнози на цей рік: На думку Мурги, у кращому разі працюватиме тільки лісова охорона, та й то коли будуть кошти на її утримання з державного бюджету.Практично не буде грошей на лісорозведення, зокрема, й створення нових лісів, а, отже, й виконання Указу Президента України про доведення показника заліснення Закарпаття з нинішніх 52% до 55%. Через те, що нема грошей припиняться, крім вкрай необхідних, роботи по догляду за молодняком тощо. Очевидно, що скорочень працівників держлісгоспів не буде, зате оптимізацію, наприклад, об`єднання лісництв, таки проведуть.
Основні проблеми лісової галузі: банки не дають кредити підприємцям, у тому числі й на проведення заготівлі деревини. Відповідно, держлісгоспи не отримують кошти, не можуть господарювати та платити людям зарплати. Директор ТзОВ «ЕНО-Меблі ЛТД» Ігор Ремінний наголосив, що вкрай негативно на роботу підприємств лісової галузі впливає хронічне неповернення податку на додану вартість. З листопада минулого року спостерігається тенденція до різкого погіршення ситуації. Ігор Ремінний запропонував відновити механізм застосування податкових векселів при розмитненні імпортованої сировини та обладнання, які використовуються для власних виробничих потреб підприємствами деревообробної та меблевої галузей. Адже, не зважаючи на закон про ПДВ, векселі відмінено рішенням керівника митної служби. Відтак підприємства змушені сплачувати живі кошти, а держава, навіть без вибачень, їх дуже тривалий час не повертає.
На нараді прозвучали пропозиції, що у кожному районі необхідно створити штаби під керівництвом голів адміністрацій, які б за участі усіх причетних структур допомогли лісовим підприємствам вижити і зберегти кадри. Потрібно у рамках домовленостей трьох сторін - держлісгоспів, РДА та підприємців запровадити механізм надання своєрідного товарного кредиту, наприклад, у межах місяця, який може виконувати функцію банківського кредиту. Якщо ж ця схема не буде запущена, то держлісгоспи залишаться без зарплат, реалізації продукції, районна влада -- без надходжень, а підприємства змушені будуть скорочувати працівників. Однак, таке нововведення повинно пройти обговорення і стосуватися тільки стабільно працюючих суб`єктів. Голова ДПА області пообіцяла сприяння у розгляді питання чи можна держлісгоспам перейти на єдиний податок.
За численними пропозиціями, які прозвучали на нараді, запланували прийняти кілька звернень до Кабміну, ВР та Президента і зробити для допомоги лісовикам краю, усе можливе. - «Потрібно переходити на «ручний» режим роботи, на рівні районів створювати робочі групи, які в терміновому порядку мають вирішувати всі проблемні питання», - підсумував голова Закарпатської ОДА Олег Гаваші.
Лариса ПОДОЛЯК