З 2024 року в Україні набув чинності законопроєкт №10449, який врегульовує порядок мобілізації громадян під час воєнного стану. Закон передбачає адміністративну та кримінальну відповідальність за порушення правил військового обліку та ігнорування повісток.
Згідно з постановою Кабміну №1487, громадяни повинні перебувати на військовому обліку, своєчасно з’являтися до територіальних центрів комплектування (ТЦК), проходити медогляд та вирушати на навчання чи службу за викликом.
У разі неявки до ТЦК або на військово-лікарську комісію (ВЛК) настає відповідальність за статтями 210 та 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Штрафи становлять:
- 17–25,5 тис. грн для фізичних осіб;
- 34–59 тис. грн для юридичних осіб, відповідальних за військовий облік працівників.
Додатково покарання передбачено за псування або втрату військово-облікових документів.
Перевірити наявність штрафів можна через додаток «Дія» або Opendatabot. Важливо: вас не можуть оштрафувати за неоновлення даних, якщо ці зміни зафіксовані в державних реєстрах.
Кримінальна відповідальність
Ігнорування бойової повістки після проходження ВЛК призводить до кримінальної відповідальності. За ухилення від служби військовозобов’язаному загрожує до 5 років позбавлення волі. Суд може пом’якшити вирок, замінивши його умовним терміном за наявності відповідних обставин.
Юристи зазначають, що несплата штрафів може призвести до арешту рахунків або примусового продажу майна для покриття боргів, якщо їх сума перевищує 160 тис. грн.
Повістки через пошту: що зміниться?
З 2024 року повістки почали надсилати рекомендованими листами. Повістка вважається доставленою в момент її поміщення у поштову скриньку. Ігнорування такого листа прирівнюється до неявки до ТЦК, що карається штрафом у розмірі 17–25,5 тис. грн.
Кримінальне покарання можливе навіть без підпису про отримання повістки, якщо доведено, що особа свідомо ухилялася від виконання військового обов’язку.
Висновок
Дотримання правил військового обліку є обов’язковим для кожного військовозобов’язаного. Уникнення обов’язків перед державою може мати серйозні юридичні наслідки.