Собор святого Мартина: Історія найстарішої церкви Мукачева (ФОТО)

126
5

Мало хто з мукачівців знає, що на місці, де зараз височіє дзвіниця готичного собору, раніше була інша церква.

З часів заснування Мукачева і до нині у місті завжди жили релігійні, набожні люди. Точно невідомо коли саме з’явилась перша церква, але офіційні згадки про храм в центрі міста датують 1370- роками.

Храм який раніше знаходився на місці сучасного весь час потерпав від природніх лих та жорстокого поводження людей. Скільки разів його відбудовували та перебудовували ніхто не береться рахувати. Найчастіше церкву спалювали загарбники, яким не вдавалось захопити Мукачівський замок. Розлючені вони спалювали до тла майже все місто. На фото, які збереглись до наших часів з 1900 років видно, що раніше храм теж був гарним ,але дещо іншим.

Коли храм потребував чергової реконструкції, у 1904 році містом було прийняте рішення побудувати нову церкву. Міцну, красиву та більшу, адже всі бажаючі молитись тут вже давно не поміщалися у стінах храму.

Через рік у 1905-му храм вже освятили. Важко уявити, як швидко будували наші предки неймовірно міцні та надійні споруди, адже за більше ніж 100 років, церква зберегла свій вигляд.

В новий храм помістили картину із зображенням святого Мартина, яку ще у 1800 році подарував старій церкві Ервін Шенборн. До речі, вона була створена на замовлення у Відні. Також до нового храму перенесли кілька статуй святих, колони, підсвічники та інше.

У дзвіницю нового готичного собору підняли і кілька дзвонів, що вже раніше слугували вірянам. Але один з них, що був подарований Софією Баторі у 1677 році, тріснув. Замість нього вилили новий, а старовинний тріснутий купив Угорський Національний Музей.

В приватних збірках колекціонерів збереглись унікальні фото на яких видно, як дзвони готують до підняття. Їх урочисто представили людям та навіть прикрасили квітами.

Новий храм став для містян чимось особливим. Про це свідчать і багаточисельні фото та картини із його зображенням. Своєю готичною красою та намоленою атмосферою собор приваблює і зараз не тільки католиків, які приходять сюди помолитися, а й багато туристів.

За 113 років свого існування святиня майже не змінилася. Вівтар, балкон, величезне полотно із зображенням святого Мартина, та унікальний орган, який робить храм ще більш загадковим, все це і сьогодні знаходиться у стінах собору та щодня впродовж століть чекає на своїх вірників у Мукачівському римо-католицькому соборі святого Мартина. 

Радимо також прочитати історію про старовинний годинник римокатолицького собору Святого Мартина в Мукачеві, а також про кладовище-крипту всередині будівлі.


Радимо також переглянути інші публікації з серії історичні кадри Закарпаття, зокрема сімейні фотопортрети, про зйомки фільму Жайворонок у Мукачеві, закарпатців у журналі LIFE та інше.

Коментарі

Р
Рцгуоуг

Пак а сяты мартiнi за кого молився ???

ШМ
Шони Майдаун

Нєа... Ото бола православна церква Московського патріархата. Усі пудкарпацькі русини молилися раз за кацапського царя Николашку ІІ, а пак за первого секретаря ЦК КПСС - товаріща Сталіна.

В
Василь

Там була православна церква , у Мукачеві всі були православні, тобто перша церква теж була православною українського патріархату. Ярослав Мудрий будував її Роксолана фінансувала.

В
Вроврц

В чому святiсть сего мартiна ?? Факты назыввйте, а баснi бабушек !???!?

Р
Рошен

Брехня Це всьо!!!! То Великі Українці Стройили Церкву і Вона Була Православна! Але Угорські Окупанти Відібрали від Української Сверх Держави!

Читайте також