Солодка чи солона: що таке куліч і які традиційні паски печуть закарпатці

124
2

Сама назва «паска» пішла від давньогрецького, цим терміном користувались православні віряни у Візантійській імперії.

Напередодні Великодня цьогоріч у соціальних мережах з’явилося чимало провокаційної інформації про те, що солодка паска, це російський куліч. Випікають його на свято лише там і українцям треба відмовитися від солодкого великоднього хліба.

Справді, у росії є свій традиційний великодній хліб. Називається він «куліч» і печется, або з солодкого тіста з додаванням цукатів, або формується з солодкого сиру. Проте так було не завжди.

Якщо поглянути в історію російскої паски, в давнину великодній хліб у них пікся несолодким, і пішов від «артоса» - православного церковного хліба, який освячували на наступний день після Великодня і роздавали людям. Солодку паску наші «сусіди» почали пекти на початку 20 століття.

Солодкий святковий хліб печуть в Польщі, Італії, Німеччині, Португалії, Греції, Словаччині та багатьох інших європейських країнах. Він може дещо відрізнятися формою (наприклад у Німеччині паску печуть у вигляді хреста, в деяких країнах у формі кексу) та за своєю суттю майже всюди однаковий - солодкий з додаванням цукатів, родзинок та сухофруктів.

Саме ці, європейські традиції потрапили багато років тому в українську культуру. Пані Світлана, яка багато років проживає на Закарпатті, щороку пече солодкі паски. Вона родом з Тернопільської області.

Жінка згадує, що її бабуся розповідала, як ще за часів Польщі пекли солодкі паски з родзинками, а прикрашали збитим яєчним білком та пшоняною крупою (вона була жовтою, а ще її забарвлювали буряком у червоний колір). Жінка згадує, старенька бабуся завжди казала мамі «Стасю, не забудь купити родзинки, бо скоро паски пекти».

Традиція пекти несолодкий великодній хліб та прикрашати його фігурками з прісного тіста існує тільки на Закарпатті та в деяких частинах Буковини. Також такі паски печуть у Молдові, Грузії, Румунії, Білорусії, Сербії, та Угорщині.

Бажаємо всім щасливого свята Великодня і смачної паски солодкої, чи несолодкої. Варто пам'ятати, що свято Великодня одне з найбільших християнських свят у році, коли варто бути милосердними та добрими.

Радимо також подивитись: Як спекти традиційну закарпатську паску: Рецепт від кондитера із Сваляви


Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.

Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.

Дізнайся першим!



Коментарі

В
Ві

Для чого писати про той куліч ще й внащву статті втулити, і про історію російських традиційних пасок. У вікіпедії навіть не згадується росія у країнах походження паски. Лише коротко "Нерідко паска помилково називається куличем або бабою, але ці страви різняться за формою та складом''. А ви цілий абзац про історію втулили і їх традиційні рецепти? Для чого?

ЗБ
Зла бандерівка

Якого милого згадувати той куліч і москалів.. най ідуть нах зі своїми традиціями, які в основному крадені і присвоєні...Ви їм ще приділяєте текст у статті -цілий абзац іще з екскурсом в історію. Забути і не згадувати, не оправдовуватися. Взагалі не звертати уваги на то що вони пишуть...Ми знаємо і вчимо лише нашу історію, не оглядаючись на злочинну московію, яка приписує вкрадені собі культурні здобутки..Ще ви написали звідки пішла сама назва "Паска" - точно паска чи може Пасха?

Читайте також