«Солодка хвороба»

43
0

– це хронічно підвищений цукор у крові

При цьому стані клітинам нашого організму важко засвоювати цукор, який надходить у кров при перетравлюванні їжі. Глюкоза – це основне джерело енергії, так зване пальне для клітин організму, розповідає обласний ендокринолог, завідуюча відділом ендокринології ЗОКЛ ім.А.Новака Ольга Крафчик. Для того, аби цукор перейшов з крові в клітину і перетворився там на енергію, потрібен інсулін. Після їжі, яка містить вуглеводи (наприклад, картопля, каші або фрукти), вона потрапляє в шлунок і там починає перетравлюватися, розпадаючись на маленькі шматочки, перетворюючись на глюкозу і всмоктуючись у кров. Як тільки рівень цукру в крові починає збільшуватись, підшлункова залоза відразу помічає це і виділяє інсулін, який дає можливість цукру в крові перейти в клітини нашого тіла, в той час у крові його кількість зменшується.

На жаль, при діабеті процес виділення інсуліну порушений або зовсім відсутній.

Вимірюємо рівень цукру в крові

Організм людини схожий на складний механізм. Для того, аби замінити автоматичне управління, яке вийшло із ладу, на ручне, потрібно самостійно виконувати всі функції автомату. Одна з найважливіших функцій підшлункової залози – постійний контроль за рівнем цукру в крові. При діабеті цей орган зі своїм завданням не справляється. Тому хворій людині потрібно самій щоденно вимірювати цукор у крові. За допомогою сучасних приладів для домашнього використання (глюкометрів) зробити це легко і просто. Будь-яка людина, незалежно від віку, може менш ніж за хвилину отримати краплю крові і нанести її на спеціальну тест-смужку, яка вмонтована в прилад.

У здорової людини цукор у капілярній крові натщесерце не перевищує 5,5 ммоль/л, а після їжі максимально збільшується до 7,8 ммоль/л. Як правило, невелике збільшення цукру спостерігається через 1—2 години після їжі. Якщо результат аналізів відрізняється від вищенаведених, необхідно застосовувати відповідні заходи.

Шматочок цукру в кишені

Щоб не припускати різних коливань цукру в крові, хворому на діабет слід знати симптоми підвищення і зниження цукру в крові і причини, які їх викликають, а також вміти коригувати ці стани.

Підвищення цукру лікарі називають гіперглікемією. Це основна причина розвитку ускладнень захворювань нирок, очей, серця, судин. При підвищенні цукру кров стає густішою і повільно переносить необхідні поживні речовини та кисень. Стінка судини просочується надлишковою кількістю глюкози і стає малопроникливою для поживних речовин, втрачає свою еластичність і легко травмується. Відтак виникають маленькі крововиливи. На місці мікротравми виникає розростання сполучної тканини (шрами), які погіршують функцію органів. Таке ж «зацукрування» відбувається і з оболонкою нервів – вони втрачають свої функції і починають гірше відчувати. Низький рівень цукру в крові – гіпоглікемія – також небезпечний.

Власне тому при будь-якій формі гіпоглікемії необхідно швидко нормалізувати або підвищити цукор у крові. При перших її симптомах треба негайно прийняти 20—30 г чистого цукру або інших вуглеводів, що швидко всмоктуються. Тому кожний діабетик, виходячи з дому навіть ненадовго, завжди повинен мати при собі 3—4 шматочки цукру або маленький пакетик соку. Чому саме цукор, а не шоколад чи хліб? Бо цукор засвоюється швидше, ніж інші вуглеводні продукти, тому моментально підвищується рівень цукру в крові.

Щоб не боятися, потрібно знати

Підступність ускладнень при діабеті полягає в тому, що впродовж тривалого часу пацієнта нічого не турбує і він не підозрює про загрозу, яка чекає на нього. Але поганий результат при вимірюванні цукру у крові або навіть виявлені ускладнення діабету не повинні бути підставою для засмучення, оскільки це лише привід для починання конструктивних дій. Діабет загрозливий, якщо ставитися до нього зневажливо чи навпаки – реагувати занадто емоційно, псуючи нерви. Але чим більше людина знає про свою хворобу, тим менше у неї життєвих обмежень та неприємностей.

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також