
Відбулося засідання спільної міжурядової комісії
Після зустрічі Президента України Віктора Ющенка з угорським прем’єром Ференцем Дюрчанем у січні і березневого візиту в Угорщину українського прем’єра Віктора Януковича, поновила роботу міжурядова українсько-угорська комісія з питань транскордонного та прикордонного співробітництва. Перше її засідання відбулося у квітні минулого року, а друге, плановане на жовтень 2006-го, за словами першого заступника міністра економіки України Сергія Романюка, через зволікання угорської сторони зорганізували лише тепер, 22 березня.
На розгляд комісії виносились питання запровадження спільного прикордонно-митного контролю, створення умов, щоб на кордоні не було черг, реконструкції існуючого моста через Тису в районі пункту пропуску «Тиса» і побудови нового, розвиток інфраструктури пунктів пропуску і 5-го трансєвропейського транспортного коридору, питання регіональної співпраці та в галузі культури тощо.
Українська сторона відзначила, що на 135,1 км українсько-угорського кордону діє 7 пунктів пропуску, але транспортні перевезення здійснюються лише через пункт «Тиса» і через це там виникають значні черги. В тому числі й через це, за підсумками минулого року кількість осіб, які перетнули українсько-угорський кордон, зросла у порівнянні з минулими періодами, а кількість перевезених вантажів знизилась.
Ще у 2004 році за постановою Кабміну України було визначено, що через пункт пропуску «Лужанка» можуть проїздити вантажні автомобілі вантажопідйомністю до 3,5 тонн і без обмежень вантажопідйомності, якщо перевозять вантажі гуманітарної та технічної допомоги і в рамках реалізації інвестиційних проектів. Проте лише протягом двох наступних років угорські та українські МЗС обмінялися нотами, за якими визначено, що без обмежень вантажопідйомності «Лужанку» можуть перетинати лише вантажі з допомогою у випадку катастроф. До протоколу за результатами засідання запланували внести доручення МЗС обох країн вирішити це питання, щоб спрямувати вантажі через ще один пункт пропуску. З цього огляду підтримали і пропозицію мера Берегова Іштвана Гайдоша про об’єднання зусиль України та фінансових структур ЄС по будівництву об’їзної дороги поблизу Берегова.
З існуючих на українсько-угорському кордоні пунктів пропуску -- «Косино», «Вилок», «Дзвінкове» потребують реконструкції, а два з них і переведення на цілодобовий режим роботи.
Українська сторона наполягала і на запровадженні спільного митно-прикордонного контролю, бо це може втричі збільшити пропускну спроможність пунктів пропуску. Такі огляди вже проводяться на двох пунктах пропуску українсько-польського кордону, відповідна угода до кінця травня може бути підписана зі Словаччиною і з аналогічною пропозицією виступила Румунія під час зустрічі президентів України та Румунії. Проте угорці сказали, що це не доцільно, фізично важко буде працювати одразу 4 спеціалістам (українським та угорським митникам та прикордонникам), а угорці як члени ЄС і «без п’яти хвилин» учасники Шенгенської зони мусять гарантувати усім країнам ЄС безпеку, а тому поглиблено і жорстко перевіряти всіх, хто їде з України. Також директор Дирекції прикордонної служби в місті Нірбатор (Угорщина) генерал Іштван Сепеші заявив, що українська влада не відслідковує того факту, що багато українців їдуть в країни ЄС через Угорщину з фальшивими документами, а блокування руху на «Тисі» здійснювали люди, які не в ладах із законом.
На це керівник української делегації, перший заступник міністра економіки Сергій Романюк досить різко попросив угорців надати повний фактаж і статистику, коли і як українська влада сприяла переходу кордону українцям з фальшивими документами і які саме порушники закону протестували на пункті пропуску «Тиса».
Коментуючи ситуацію, Романюк зазначив, що не бачить перешкод для запровадження спільного контролю і умови вступу до Шенгенської зони цьому не суперечать. А начальник Західного регіонального управління Адміністрації державної прикордонної служби України Володимир Карась зазначив, що підняті угорською стороною мають спотворений вигляд, бо на українських пунктах пропуску достатньо технічних умов для перевірки документів, але наші прикордонники не перевіряють, наприклад, справжність запрошення в гості чи довідок на працевлаштування, наприклад, в Італії чи Іспанії, якщо людина за справжніми документами їде в Угорщину. Угорська ж поліція має на це право. А щодо акцій протесту на пунктах пропуску, то потрібно, щоб угорська сторона завчасно повідомляла про всі зміни в порядку перетину кордону та введення обмежень на перевезення тих чи інших товарів, повідомив кореспондент ЗІА «Простір».