
Досконале вивчення окремих предметних програм у Міжгірському професійному ліцеї (директор В.Ю. Маринець) є важливою складовою не лише засвоєння матеріалів на уроках, а й сприяє забезпеченню у ліцеїстів міцних світоглядних знань, формуванню істинних уявлень про багатство флори і фауни краю, світлих почуттів любові до отчої землі, збереження її екосистеми.
Навчально-дослідна і виховна робота, яка проводиться тут багатьма викладачами (як на уроках, так і в позаурочний час), розкриває ряд можливостей для ознайомлення учнів з живими організмами цілісної екосистеми Міжгірщини, сприяє поширенню взаємозв’язків між різними ланками навколишнього середовища.
Ці творчі дослідження, зініційовані заступником директора ліцею з навчально-виховної роботи Володимиром Рущаком, знайшли підтримку у багатьох викладачів-предметників. Адже вони добре розуміють, що навчально-дослідна робота, екологічне виховання ліцеїстів спонукає їх до отримання якісних знань та розширення пізнання природних процесів, творчого пошуку в цій справі.
З перших днів до неї долучилась викладач біології, вчитель вищої категорії Марія Михайлівна Глеба, яка активно поєднує різні форми і методи екологічного виховання учнів ліцею. Адже це сприяє їхньому самоутвердженню у навколишньому природному середовищі, формує логічно грамотну поведінку в ньому. Так як природа — це, воістину, наш рідний дім. Як ми впишемось у її лоні, так і проживемо своє свідоме життя. Або істинною дитиною природи, або її губителем.
Марія Михайлівна організовувала екологічні маршрути окрестами Міжгір’я та навколишніми населеними пунктами. За походів екологічними стежинами ліцеїсти на місцевості мають можливість більш детально ознайомитися з фізико-географічними особливостями тих чи інших місцин, дарами флори і фауни, усвідомити величезний вплив людини на природні явища, які відбуваються навколо нас.
— За екопоходів, екскурсій у гори, — говорить М. М. Глеба, — ми поєднуємо ази навчального процесу з активним відпочинком учнів, що є запорукою виховання достойних громадян України, патріотів нашого смерекового краю, закладення у них міцних основ пізнання і збереження та відтворення багатств флори і фауни як ареалу р. Ріка, так і Тереблянської долини.
М.М.Глебою кілька років тому було організовано два екологічні маршрути пізнавально-туристичного спрямування протяжністю 5 км і 4 км. Ці відстані красномовно говорять про те, що походи, екскурсії визначними місцями, цінними пам’ятками природи проводились на околицях Міжгір’я, Соймів, Запереділля, Лозянського і, власне, в цих населених пунктах. Так як саме вони багаті мінеральними джерелами з цілющою водою, ізумрудною красою навколишніх лісів, дарами флори і фауни підполонинських лук. Тут, щоразу оглядаючи стрімкі вершини навколишніх гір, відчуваєш приплив нових сил, гармонійного єднання з природою. Приплив бажання творити добро. А ще зміцнювати узи з отчою землею і давати відсіч її губителям.
Однак сказати тільки про втілення в життя нових форм і методів екологічного виховання ліцеїстів, означало б сказати дуже і дуже мало. Позаяк тут вважають, що екологічне виховання учнівської молоді є важливою складовою отримання нею якісних знань з обраних робітничих професій, а також суміжних з 12-ма проліцензованими. До речі, більшість із них є затребуваними на теренах Міжгірщини, Срібної землі та туристичної України. Це важливо з огляду на те, що саме у нас проводитиметься Євро-2012, а через деякий час і баскетбольний чемпіонат. Отже, нинішні учасники екологічних походів дивокраями Міжгірщини завтра можуть стати провідниками туристичного люду з усіх-усюд близького і далекого зарубіжжя. Тому сміливо можна сказати — активними учасниками навчально-екологічного виховного процесу серед ліцеїстів є практично всі викладачі-предметними. Оскільки тут намагаються прищепити учням не тільки міцні фахові знання, любов до зеленоокої Міжгірщини, а й виховати її вірних синів і дочок.
Всебічну підтримку ентузіастам цієї справи із року в рік надає і директор ліцею, автор двох науково-творчих робіт з вивчення у ПТНЗ німецької мови Василь Юрійович Маринець. Відмінник освіти України у своїй роботі “Німецька мова за професійним спрямуванням” ще раз підтверджує важливість посилення якості екологічного виховання підростаючих поколінь краян. В. Ю. Маринець за співдружності та єдності поглядів на це з професорсько-викладацьким і студентським колективами Національного університету “Києво-Могилянська академія” започаткував зведення екоцентру в с.Річка. На сьогоднішній день закінчено виготовлення ПКД, яка успішно пройшла технічну експертизу у відповідних інстанціях. За нашої розмови Василь Юрійович зазначив, що це буде єдиний на теренах Міжгірщини екоцентр, основними функціями якого буде виховання у студентів Києва та вишів Срібної землі щирих, патріотичних почуттів любові до України, малої батьківщини, відповідальності за щасливе майбуття отчого краю і сущих у ньому горян.
В перспективі на базі даного екоцентру проводитимуться навчальні заняття, колоквіуми учнівської молоді, конференції з екопроблем Міжгірщини, моніторинг багатств флори і фауни зеленоокої Верховини. Таке ставлення керівництва ліцею до цієї важливої справи лише підкреслює, що навчальний заклад робить все можливе, щоби підготувати справжніх професіоналів робітничих професій, достойних громадян незалежної України.