
Суд ЄС зобов’язав Угорщину сплатити разовий штраф обсягом 200 млн євро та пеню у розмірі 1 млн євро за кожен день зволікання у зв’язку з невиконанням рішення Суду, що стосується відступу від процедур ЄС щодо притулку та видворення осіб, які нелегально перебувають в країні.
Рішення Суду ЄС стосується давнього рішення ще від грудня 2020 року, у якому Суд визначив, що Угорщина не виконує процедури ЄС щодо міжнародного захисту та повернення громадян третіх країн, які перебувають на території ЄС нелегально, про це йдеться у пресрелізі Суду ЄС від 13 червня, пише "Європейська правда".
Конкретними порушеннями Угорщини визначили те, що вона обмежує доступ до процедури отримання захисту, всупереч букві закону затримує шукачів притулку у транзитних зонах і не зважає на їхнє право залишатись в країні на час очікування фінального рішення щодо їхньої заявки, а також порушує правила у питанні видворення громадян третіх країн, які нелегально перебувають в країні.
Єврокомісія за деякий час знову подала скаргу на Угорщину з вимогою фінансових санкцій після того, як більшість пунктів з рішення були проігноровані (за винятком транзитних зон, які вже закрили).
У новому рішенні Суд ЄС встановив, що Угорщина не вжила достатніх заходів для виконання рішення 2020 року щодо трьох пунктів – доступу до процедури міжнародного захисту для шукачів притулку, права залишатись в країні до остаточного відхилення заявки і щодо повернення осіб з нелегальним перебуванням.
"(Угорщина) умисно ухиляється від застосування спільної політики ЄС у питанні міжнародного захисту в цілому та правил, що стосуються видворення громадян третіх країн з нелегальним перебуванням. Це є серйозною загрозою для єдності права ЄС", – йдеться у комюніке суду.
Суд акцентує, що Угорщина у такий спосіб також порушує принцип солідарності з іншими країнами-членами.
"Оскільки дане недотримання зобов’язань є безпрецедентним та особливо серйозним порушенням права ЄС, Суд зобов’язує Угорщину сплатити разовий штраф у розмірі 200 млн євро та пеню у розмірі 1 млн євро за кожен день зволікання", – заявив Суд.
У 2023 році Суд ЄС також визнав порушенням вимогу Угорщини до шукачів притулку подавати клопотання через посольства у Сербії або Україні.
У травні 2024 року Єврокомісія попередила Угорщину, що може звернутись до Суду ЄС через її скандальний закон про "захист суверенітету".