15 вересня Центрвиборчком сформував обласні, районні й міські виборчі комісії. Як і передбачалося, більшість у них дістали представники провладної коаліції.
Як і передбачалося, більшість у них дістали представники провладної коаліції.
Згідно з новим законом, територіальні виборчі комісії формувалися за поданням місцевих організацій партій. Вимога до чисельності – не менше від 9 і не більше за 18 осіб. При цьому місцеві організації політичних сил, представлені у Верховній Раді, могли подавати 15 членів ТВК, ще на трьох представників мали право претендувати позапарламентські партії.
Процедура відбору ЦВК кандидатур до тервиборчкомів у новому законі детально не прописана. Як вислід, у ручному режимі кандидатури на посади голів чи секретарів виборчих комісій, внесені провладними партіями, стовідсотково схвалені. Виправдалися побоювання, що у деяких регіонах представники опозиційних сил не матимуть належного представництва на рівні голів і секретарів комісій. Так, в обласну виборчу комісії залучено представників лише двох із семи політичних сил, які є в обласній раді. «Батьківщина», «Наша Україна», Соцпартія, Демократична партія угорів України та КМКС партія угорців України залишилися без репрезентування у цій комісії.
Загалом, у краї, окрім обласної виборчої комісії, створено 18 територіальних: 13 районних та 5 міських у містах обласного значення – Ужгороді, Мукачеві, Хусті, Чопі та Берегові.
Склад обласної виборчої комісії налічує максимальну кількість членів, передбачених законом, – 18 чоловік. У ній найбільше представництво мають провладні партії: по 3 особи від регіоналів, народників та комуністів. «Наша Україна» теж матиме трьох представників. По одному репрезентанту в партії «Реформи і порядок», «зелених», Української партії та Української соціал-демократичної партії. Головою комісії став представник регіоналів Віталій Куштан, його заступником – соціал-демократ Віталій Дешко. У комісії знову працюватиме (цього разу від комуністів) секретарем Володимир Прохорчук. Той самий, який до червня цього року очолював обласну виборчу комісію і якого депутати облради звільнили з посади за систематичне порушення виборчого законодавства.
У районних і міських виборчих комісіях чисельний склад не відрізняється: всі вони кількісно сформовані максимально – по 18 чоловік.
Тут, як і на обласному рівні, найбільше представництво в Партії регіонів, КПУ та Народної – по троє членів. Ба більше – представники теперішньої парламентської коаліції мають більшість у всіх районних виборчих комісіях, за винятком Хустської. А 62 відсотки керівних посад у них – це, по суті, представники регіоналів. Кожна з провладних партій має однакове число членів у ТВК – по 39. Складається враження, що подання на формування комісій адресовано з одного штабу, розташованого на околицях Барвінку. Щодо інших політсил, то в районних ТВК «Наша Україна» матиме 27 представників, всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 13, «Сильна Україна» й «Фронт змін» – по 9, Демократична партія угорців (Іштвана Гайдоша) – 4, «Єдиний Центр» – 3. По одному репрезентанту в Української партії, «Свободи», «Пори» та Молодіжної партії.
У міських виборчих комісіях найбільше представництво також мають регіонали, комуністи й народники (по 15 людей у всіх ТВК).
У керівному складі вони теж домінують. Нашоукраїнці у міських комісіях матимуть 8 представників, «Сильна Україна» – 4, «фронтовики» Яценюка – 3, б’ютівці – 6. По одному членові в єдиноцентристів і представників угорської партії Гайдоша. Жодного представника в районних та міських комісіях не мають партії, які нині представлені в обласній раді – соціалісти та «угорська» партія КМКС.
По суті, створенням тервиборчкомів на Закарпатті влада намагалася показати, хто є хто. Попереду – формування дільничних виборчих комісій. Можна очікувати, що й тут побачимо ту саму картину. Втім застосувати відомий сталінський принцип: головне не як голосують, а як рахують, на місцевих виборах 31 жовтня навряд чи буде можливо. Часи й люди вже не ті.