Сьогодні греко-католики Закарпаття відзначають

27
0

День пам’яті Блаженного Теодора

60 років тому владика Мукачівської греко-католицької єпархії був убитий спецагентом НКВС отрутою кураре за наказом найвищого керівництва Москви. Рішення про ліквідацію у 1947 році незговірливого закарпатського єпископа приймалося на рівні Сталіна-Хрущова. Папа Римський Іван Павло ІІ проголосив Теодора Ромжу Блаженним.

Сумний ювілей закарпатські греко-католики почали відзначати ще на початку року, започаткувавши паломництво ікони Блаженного священномученика Теодора з вкладеними до неї мощами. Вірники Рахівського, Тячівського, Хустського та Міжгірського районів уже мали змогу помолитися над святинею.

Основні торжества почалися у неділю, 28 жовтня хресним ходом у селі Іванівці до пам’ятника Теодору Ромжі. В архієрейській Службі Божій, яку очолював владика Мілан, взяли участь Апостольський нунцій в Україні Іван Юркович, митрополит Пітсбурзький Василь Шот (США),  архієпископ Львівський Ігор Возняк, єпископ Джон Кудрик (США), єпископ Вільям Шкурла (США), єпископ  Джон Пазяк (Канада),  єпископ Пряшівський Ян Баб’як, екзарх Кошицький Мілан Хавтур.

Дев’ять єпископів відслужили панахиду на місці нападу на Блаженного Теодора. Потім відвідали Мукачівський замок, де помолилися в екуменічній каплиці та були присутніми на концерті хору хлопчиків під керівництвом Володимира Волонтира в Успенському соборі.

У понеділок до своїх колег приєднався екзарх Сербії та Чорногорії, владика Юрій Джуджар. Відбулася архієрейська служба Божа в новозбудованій церкві Перенесення мощів Блаженного Теодора  Ужгородської греко-католицької духовної академії. Булj також освячено пам’ятну дошку жертводавцям, завдяки яким Закарпаття має сучасний навчального заклад.

У стінах академії було відкрито виставку ікон завідувача кафедрою сакрального живопису Львівської художньої академії Романа Василика та представлено книжку мистецтвознавця Михайла Приймача „Перед лицем твоїм” про закарпатські іконостаси.

У вівторок відбувся прийом високих духовних гостей в облдержадміністрації, під час якого єпископу Мілану було вручено орден „За заслуги” третього ступеню та відкрито меморіальну дошку на Мукачівській лікарні, де отруїли єпископа-мученика.

А у четвер, 1 листопада, архієрейська служба відбудеться в Ужгородському кафедральному соборі, поблизу якого буде відкрито пам’ятну дошку з іменами репресованого духовенства Закарпаття. На восьми гранітних плитах буде вибито 129 прізвищ.

У п’ятницю-суботу в Ужгородській греко-католицькій академії відбудеться наукова конференція „Репресована церква: доля греко-католицьких та інших релігійних спільнот після встановлення комуністичного режиму на Закарпатті”, на яку зійдуться дослідники з різних країн.

Завершиться поминальний тиждень з нагоди 60-річчя смерті Блаженного  Теодора прес-конференцією владики Мілана та презентацією першого дослідження про закарпатські іконостаси  Михайла Приймича, які відбудуться у вівторок, 6 листопада, о 16.00 в єпископській резиденції поруч з кафедральним собором.

„Теодор Ромжа обороняв права своїх вірників і за це заплатив життям. Це мусять оцінити всі люди доброї волі”, -- каже нинішній очільник греко-католицької церкви Закарпаття.

На фото: Вшанувати Блаженного Теодора приїхало 9 єпископів з України, Словаччини, Сербії, США та Канади.

 

Коментарі

Ще немає коментарів, будьте першим!

Читайте також