Що річно 10 жовтня працівники системи Держспоживстандарту України відзначають своє професійне свято – День працівників стандартизації та метрології, а 14 жовтня світова громадськість відзначає Всесвітній день стандартів.
З метою привернення уваги світової громадськості та національних органів із стандартизації до глобальних проблем загальнолюдського характеру кожному «Дню стандартів» присвоюється певний девіз. У цьому році це «Великі переваги для малого бізнесу».
Розвиток науково-технічного прогресу та розширення економічних зв’язків привертають до стандартизації все більшу увагу технічних, економічних, міжнародних, регіональних і національних організацій, фірм та підприємств. Це наслідок об’єктивної необхідності стандартизації для управління економічними та виробничими процесами. Важко зараз назвати галузь людської діяльності, де б ми не зустрічалися зі стандартизацією.
Сучасний період світового економічного розвитку характеризується ростом міжнародної торгівлі. В останні роки були вжиті заходи з усунення перепон у торгівлі між країнами, пов’язаних із митними правилами та тарифами, умовами постачань продукції та ін. На перший план починають виступати так звані технічні бар’єри, які виникають внаслідок відмінностей у національних стандартах, у правилах приймання продукції, її випробувань та ін. Розв’язати ці проблеми покликані міжнародні стандарти. Вихід на світовий ринок із продукцією, яка не відповідає вимогам міжнародно визнаних стандартів, практично закритий.
Україна, в особі Держспоживстандарту України, як національного органу із стандартизації, є членом Міжнародної організації із стандартизації з 1993 року. Участь у розробці міжнародних стандартів розв’язує дві основні проблеми: узгодження технічної політики України з технічною політикою, яку проводять її торгові партнери та використання міжнародних стандартів для підвищення якості та конкурентоспроможності вітчизняної продукції. Захисту прав споживачів.
В умовах обмеженого бюджетного фінансування найбільш ефективним шляхом інтеграції України у світове співтовариство є пряме застосування міжнародних та європейських стандартів і перехід до загальноприйнятого принципу добровільної стандартизації з закріпленням обов’язкових вимог у законодавчих актах, технічних регламентах.
Держспоживстандарт має позитивний досвід створення добровільних стандартів. В першу чергу це досвід запровадження в Україні стандартів серії ISO серій 9000 та 14000. Ці стандарти дозволили вітчизняним підприємствам оцінити сучасні вимоги міжнародних ринків, розробляти та сертифікувати системи управління якістю.
У Закарпатській області представником Держспоживстандарту є Державне підприємство «Закарпатський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації», і проводить успішну роботу. У сфері стандартизації підприємство здійснює перевірки та реєстрацію технічних умов на продукцію та послуги, а також забезпечення суб’єктів підприємницької діяльності, організацій, установ відповідними нормативними документами. Надає консультації з питань стандартизації, метрології та сертифікації, атестації вимірювальних лабораторій, розробки, впровадження та сертифікації систем управління якістю, довкіллям та безпечністю харчових продуктів.
У сфері метрології здійснює повірку засобів вимірювальної техніки, державну метрологічну атестацію ЗВТ, державні контрольні випробування ЗВТ, атестацію аналітичних лабораторій, експертизу технічної документації у зв’язку з видачею висновків щодо ввозу ЗВТ на територію України. Підприємство виконує функції сертифікації, випробувань продукції, а також державного нагляду за дотриманням стандартів. Норм і правил та державного метрологічного нагляду.