Представники угорських організації Румунії подали в середу 20 грудня до румунського парламенту одразу кілька законопроєктів про автономію Трансильванії, де проживає численна угорська громада. Прем’єр-міністр Румунії Марсел Чолаку назвав ці вимоги "токсинчими ініцативами".
Президент Угорського Альянсу Трансильванії (EMSZ) Золтан Закаріас не вважає це кроком до сепаратизму, а навпаки
однією з "декларацій лояльності до румунської держави", яка свідчить про те, що угорська спільнота хоче реалізувати самовизначення в рамках румунської держави.
Він зазначив, що подібні законопроекти вже не вперше подаються до румунського парламенту і завжди зустрічали жорстке неприйняття, тому й цього разу він не покладає великих сподівань на їх ухвалення. Закаріас додав, що в Європі є багато прикладів різних форм автономії. За його словами там, де угорці живуть у меншині чи змішаному середовищі, потрібна культурна автономія. У той час як у Трансильванії, де угорці живуть у більшості, вони закликають до територіальної автономії, з відповідними адміністративними повноваженнями а, насамперед за те, щоб угорська мова в Секейському краї отримала рівний статус з офіційною мовою держави.
Чому законопроєкти щодо автономії угорців були подані саме зараз?
Президент EMSZ каже, що терміни представлення проектів є цілком логічними, оскільки наступного року парламент, обраний у 2020 році, розпочне свій останній рік повноважень, а тому початок діалогу про автономію більше відкладати не можна.
Він нагадав, що як після виборів 2020 року, так і наприкінці 2021 року в програмі урядової коаліції, сформованої за участю RMDSZ (Демократичного альянсу угорців Румунії), було ухвалення проекту закону про меншини, який містив розділ про культурну автономію. «Минуло три роки, а проект закону про меншини навіть не був розглянутий, розроблений або публічно представлений. Відтоді ці законопроекти потрібно було представити та подати, щоб почати діалог. Тому я переконаний, що рано чи пізно знайдеться правильно мислячий політик, з яким ми зможемо розпочати змістовну дискусію», – сказав Золтан Закаріас.
Він також додав, що не боїться у нинішній напруженій воєнній ситуації, що парламентські дебати щодо планів автономії створять ще більший антиугорський настрій у суспільстві в Румунії, ніж є зараз.
У відповідь прем’єр-міністр Румунії Марсел Чолаку вже попросив спікера швидко відхилити всі ці законопроєкти в день їх подання та заблокував діалог щодо автономії, назвавши їх «токсичними ініціативами»
Нагадаємо, що уряд Угорщини активно підтримує ідеї угорської автономії в Румунії і вважає іспанську Каталонію прикладом для розширення прав мешканців Трансильванії. Таку заяву зробив віце-прем'єр Угорщини Жолт Шем'єн, відвідуючи літню школу в румунському місті Беіле Тушнад.
У 2020 році нижня палата парламенту Румунії прийняла проект закону та статут про автономію Секейського краю, де проживає більшість румунських угорців (секеїв). Однак перепоною прийняттю скандального проекту став Сенат.
Уряд Румунії категорично виступає проти прийняття цього законодавчого акту. Пізніше стало відомо, що Сенат Румунії відхилив проєкт про автономію Секейського краю, де компактно проживає угорська національна меншина Румунії. За це рішення після 2-годинних дебатів проголосували 126 із 135 присутніх сенаторів. Підтримали його лише представники Демократичного союзу угорців Румунії.
Слідкуйте за нами у Facebook та Instagram.
Також підписуйтесь на наш Telegram та Youtube.
Дізнайся першим!