Томати — велетні: закарпатець виростив на городі помідори вагою майже 1,5 кг (ФОТО)

76
8

У Мукачеві на центральному продовольочму ринку можна знайти справжні томатні шедеври, що гідні національного рекорду.

– Мої помідори — смачні та соковиті, а які величенькі: купив один – і маєш в сумці цілий кілограм смакоти. Зранку привіз на ринок два ящики цих здорованів, найбільші за розмірами томати швидко спродав. Нині на помідори-велетні не аби який попит, бо вони смачнючі! А ці, що залишилися — чи не найменші, що зірвав з куща. Та й ця “дрібнота” не уміщається до моєї долоні, – сміється Омелян Федорович з села Великі Лучки, що під Мукаевом. Чоловік дістає з картонної коробки кілька томатів яскраво жовтого та рожевого кольору, розміри плодів — вражають.

– Зверніть увагу на те, що мої томати при таких великих розмірах мають рівномірне забарвлення, а це означає, що плоди дозріли на корені і зібрані вчасно. Та ще й виростив врожай - без жодної хімії. З підживи — сама органіка. На городі маю 15 сортів томатів української, угорської та голландської селекції. Та найбільше цього року потішили салатні сорти: Волове серце, Рожевий гігант, Апельсин та Чорний принц. Ми з дружиною тішимося такому врожаю, а сусіди дивуються, мовляв, томати хоч й салатних сортів та виросли втричі більшими, ніж зазвичай.

Щоосені подружжя Човрі заготовляє насіння томатів. Навесні пані Олена висіває їх на розсаду, а через місяць-півтора – пересаджує на грядки. Кущі з великими плодами висаджує на відстані не менше пів метра. Щоб соковиті плоди дозріли і в середині не були ликовими чи зеленкуватими, з рослини потрібно вчасно видалити зайве листя. Нещодавно Закарпаттям пройшли зливи, томати на городах селян порепалися, а помідори на грядках подружжя Човрі — добірні, шкірочка на них рівненська та гладенька, хоч одразу на виставку. Ґазда секретів не тримає, радо ділиться власним досвідом та пригощає ароматними помідорами.

– Лінивим до керті — зась! Щоб городина вродила щедро за рослинами слід доглядати, як за малими дітьми. Сортові помідори з великими плодами вимагають дбайливого ставлення, їх   слід особливо берегти від грибків та зовнішніх пошкоджень. А ще добре поливати, щоб ягода налилася, утім від зайвої вологи вони можуть порепатися і погнити, – зауважує ґазда. –  Щоб цього не трапилося, поступово привчаю томатні кущі до води. Щовечора поливаю помідорні грядки, такий душ “загартовує” велетенські ягідки. Відтак вони здатні витримати тиск води і навіть сильна злива їм не страшна. А потріскані томати -  непривабливі на вигляд. Та навіть якщо ранки на них не гнитимуть, а підсохнуть, помідори починають швидко червоніти і не встигають вирости до великих розмірів.

Томати не переводяться на нашому столі, нині з них роблять смачні салати, другі страви, супи та соуси. Але мало хто знає, що цей овоч — джерело молодості. Помідори багаті каротином і лікопіном, які захищають організм від ракових захворювань, зокрема, від раку передміхурової залози у чоловіків. Науковці дослідили, що люди, у яких клітини насичені каротином, довше залишаються молодими і життєрадісними. Плоди помідора містять у своєму складі цукри, вітаміни групи В, PP, C, солі калію, натрію, кальцію, магнію, фосфору, йоду, яблучну і лимонну кислоти. Та лікарі зауважують, що у всьому слід знати міру. Приміром, вживання свіжих помідорів – по 200 г тричі протягом дня, або по пів склянки томатного соку — основа лікувального харчування при серцево-судинних захворювань, недокрів'ї, діабеті, гастриті. А ще добре стимулює роботу печінки, зарадить при ослабленні пам'яті, сприяє нормалізації зору, виведенню холестерину з організму.

Городництво може бути доволі прибутковою справою, якщо ставитися до цього з розумом. Василь Роман більше десяти років вирощує помідори на продаж. Чоловік каже, що попри високу конкуренцію в агробізнесі, ця справа — прибуткова. Хоча нинішня ціна — від 3 грн — за кілограм томатів, не покриває витрат аграріїв. Тому чоловік віддає перевагу вишуканим сортам, а врожай продає чи не вп'ятеро дорожче.

– Томати-велетні, це рослини індетермінантного типу, – пояснює селекціонер Василь Роман. – Вони мають необмежений ріст. У відкритому грунті кущі сягають 1,5 м в довжину, а у теплиці — до 5 м. Доглянуті рослини дають такий врожай томатів, про який мріє кожен городник. Окремі плоди — сягають 2 кг. Та ці сорти — вибагливі до умов, великоплодним  томатам потрібно відводити найсонячніші ділянки і найбільш родючі грядки, підтримувати оптимальний температурний режим та водний баланс. Я щороку вирощую помідори-велетні, маю власний рекорд — томат вагою 1,257кг. Та не женуся за розмірами. Головне — якісний врожай. Помітив, що такі сорти вимагають особливого поливу, бо помідори води не люблять. Підливати кущі зі шлангу — в жодному разі, бо зіпсуєте весь врожай. Воду слід лити тільки під кущ, точніше, під стовбур рослини. Щоб рослини не хворіли, коли висаджую розсаду, до лунки кладу трохи попелу та цибулиння. А для підживи — готую органічні добрива з   курячого посліду та коров'яку. Доглядати за томатами це справжнє мистецтво, а для мене ще й хобі, яке приносить насолоду і гроші. Томати–велетні на моєму городі не переводяться до заморозків. Вирощувати їх дуже вигідно, бо врожаєм з чотирьох кущів – забезпечую свіжими овочами цілу родину.

З 16 серпня стартує Міжнароднa сільськогосподарськa виставкa "FARMER-EXPO", в м. Дебрецен (Угорщина). Тамтешні фермери обіцяють представити вишукані експонати серед яких й томати власної селекції. А у  Великих Лучках томати-велети — не дивина, та місцеві селяни рекордами не переймаються, радіють тому, що городина вродила щедро. Та затяті овочівники у всьому світі навипередки намагаються виростити гігантські овочі. Результатами натхненної праці — пухкенькими томатами-здорованями, хизуються на виставках.

Приміром, більшість людей і не здогадується про існування зв'язку між селекцією томатів зі спортом? Виявляється, що великоплідний сорт томатів Гігантомо був виведений спеціально для конкурсних боїв важкоатлетів. Отакої! На створення цього сорту було витрачено аж 20 років. Найзатятішим із селекціонерів гігантоманів виявився Пол Томаз із США. Цей літній американець протягом 15 років вирощував томатні супер-гіганти. Та лаври першості дісталися англійцеві Саймону Крауфорду який завершив ці дослідження. Він виростив кущ помідорів надприродних габаритів, який сягав двох метрів. Перша партія насіння сорту Гігантомо була розкуплена в шалено короткий термін.

Любителі гіганто-екзотики змели пачки томатного насіння з прилавків усього за півтори доби. Всі, кому не лінь, стали плекати і пестити томатів-чемпіонів. Щороку на конкурсі томатів-гігантів переможець отримує 5 тисяч фунтів, якщо перший помідор чемпіонату ще й поб'є світовий рекорд. За родоводом, а саме, щоб томати-лідери були представниками сорту Гігантомо, а не якимись іншими мутантами, слідкує прискіпливе журі з Голландії. Претенденти повинні пройти експрес-тест ДНК, відтак в ГМО і іншого наброду шансів -- немає. В англійському турі помідороводів перемогу здобув Джо Етертон. Він виростив помідор вагою 1,7 кілограм. Якщо не брати до уваги родовід, то томат аграрія із Великих Лучок лише якихось триста грамів не дотягує до рекорду. А світовим рекордсменом став помідор-велет вагою 3,8 кг, йому навіть дали прізвисько “Великий Зак”. З наймасивнішим овочем до Книги Гіннесса потрапив американець Ден Маккой з Міннесоти. 

Коментарі

П
Порошенко

І їм жити треба ))

CA
cigany ali

u mene na baraktelepi tezh rostuty taki,aybo cihani vse kraduty.

С
сусідка

Но було діло ( Пронесло!

С
сусідка

І я теж помагаю - ходжу під кущі... ))

М
Мутанти

:).

Г
газда

там нее хімії, я хожу по большому под каждий корч, а по маленькому поливам згори, аби пріобретало цвет

ПГ
пуца Гройсманна

а ще най перевірять на хімії сесі паталогічні парадички...

Г
Гройсманн

Ану соцслужба най провірить чи не дустае тот фвермер субсидію, кить дустае дати му штрофф, і вообще всіх ко на керті мае парадички лишити субсидій.Бо сільські олігархи жалуются а самі на парадичках заробляют міліони

Читайте також